0

Н ад 10 хиляди песни е продуцирал шефът на най-голямата музикална компания у нас инж. Митко Димитров, по-известен като Пайнера, разкри пред „Телеграф“ самият той.

На 15 март издателят отпразнува 70-годишния си юбилей в своя комплекс „Планета Пайнер“ в Димитровград. „Бяхме само най-близките – дъщерята Венета си дойде специално от Германия, синът Христо пристигна с внуците от София, поканих и семействата, на които сме кръстници със съпругата ми Мария. Получи се много хубаво семейно празненство“, сподели Димитров. За кръглата си годишнина той е получил много подаръци, повечето символични.

Равносметка

А каква е равносметката му? „Да се живее пълноценно и с по-малко енергийни дразнители“, казва Пайнера. В живота той е твърде скромен за представите на хората за един попфолк продуцент, но постиженията му в работата са повече от впечатляващи. Продуцирал и издал е повече от 300 изпълнители, за които е реализирал над 2200 албума. „През всичките тези години сме били радетели на възможно най-доброто качество, ако може и на световно ниво. Когато имаме една хубава песен, качеството допринася да привлечем вниманието на почитателите. Когато има перфектна картина и звук, хубавата песен влиза по-лесно в душата на човека“, категоричен е продуцентът.

13

От много години празникът за рождения му ден винаги е двоен, тъй като на същата дата през 2007 г. стартира и тв каналът за народна музика – Планета Фолк. Така на юбилея си той почерпи и за 16-годишнината на фолклорната телевизия, част от голямото му семейство - Планета, Планета HD и Планета 4К. За някои числото 13 може да е фатално, но за него е повече от успешно. На 13 февруари 1990 г. е излязло решението за регистрацията на фирма „Пайнер“ в Хасковския съд, а на 13 ноември 2001 г. стартира телевизия Планета.

Кредит

С кредит от 1 милион лева е започнал бизнеса си инж. Митко Димитров. „Гарант ни стана Полиестерния комбинат в Димитровград, в който работех като Главен механик, което беше израз на доверието, което ми имаха. Не подведох ръководството, върнах го в срок точно от 1 г., въпреки годишната лихва от 53%. С парите купихме машини и апаратура за производство на празни аудиокасети. По това време те бяха дефицит и реших да създам поточна линия за производството им. През 1988-89 г. излезе постановление на МС, според което вече можеше да се работи на частно, а година по-късно се разкри възможност и за регистрирането на фирми. Ние със съпругата ми Мария бяхме първите, които решиха смело да влязат в това море, имайки предвид опита, който имахме от държавната работа и знанията от института“, връща лентата назад продуцентът. След това започва да тиражира записите на най-добрите сватбарски оркестри, а през годините е пробвал и с любимия си рок, но тези опити се оказали не толкова успешни, тъй като хората си харесвали най-много попфолка и шлагерната музика. 

Нарекли го на магнетофон

Прозвището Митко Пайнера идва от един бас. „В Димитровград бяхме десетина любители на хубавата музика и на една наша среща решихме да си направим експеримент кой ще направи най-добрия запис на едно и също изпълнение. Един от приятелите ми беше конструирал собствен магнетофон и беше сигурен, че е направил най-доброто. Аз ползвах магнетофон от японската марка Pioneer. Направихме записите, след това ги прослушахме и се оказа, че моят наистина е най-добрият. От тогава започнаха да ме наричат Пайнера“, разкрива най-успешният музикален продуцент. Когато обсъждали името за фирмата, предложенията все му се стрували неубедителни. „Тогава нашата адвокатка каза: „А защо да не е Пайнер“? Помислихме и го приехме. Важното бе да тръгнем добре в работата, да се чувстваме убедени в това, което ще правим. Пък и името ни допадна – първи, първенец, пионер“, допълва той.

Подписва с Глория в Търново

Първата певица, която е подписала договор с „Пайнер“, е Глория. „Бяхме чували много хубави неща за нея, познавахме гласа й от записи. Организирахме среща по средата между Димитровград и родния й Русе – във Велико Търново. Там обсъдихме как да действаме занапред, тя прие идеята, подписахме договор и заработихме заедно. С нея започнахме много успешно и убедително“, казва Димитров. Успехите му нямат изброяване – оркестър Димитровград, Ивана, Преслава, Галена, Анелия, Джена, а Гергана е първата, която стана звезда за една нощ от ефира на телевизия Планета. Продуцира и два албума на Лили Иванова. Първият съвет, който дава на изпълнителите си, е да бъдат себе си. „Когато подписваме договор, аз се опитвам да разбера техния характер, потенциала им, а когато те бягат от себе си, играят фалшива роля и не са убедителни. Когато са себе си, се усъвършенстват – тогава са най-убедителни“, добавя Митко Димитров. Казва, че няма точна формула за успех, защото времето се променя непрекъснато и всичко зависи от него.