И нтимната хигиена е важно нещо, но за много жени това е тема табу. Оттам се получават доста проблеми, а също така и митове. Ето защо е добре да откроим основните правила за грижа за тази област.
Микрофлора
Преди да започнем да говорим за основните правила за интимна хигиена, нека се спрем върху физиологията на женската репродуктивна система. Основната функция на вулвата е да предпазва гениталния тракт от инфекции. Изследванията показват, че микробиотата на вулвата е разнообразна и се различава при всички жени. Промените се влияят от замърсители, които се събират в гънките, както и от повишена влажност, менструация, изпотяване и хормонални промени. Всичко това може потенциално да доведе до вулвовагинална инфекция.
Кожата на вулвата е по-деликатна и уязвима в сравнение с други части на тялото. Уникална е с това, че е покрита с тънък рогов слой, съдържащ голям брой космени фоликули с потни и мастни жлези, което улеснява проникването на микроби и други замърсители.
Важна роля за поддържането на нормална вагинална микрофлора играят собствените лактобацили, които образуват кисела среда с ниво на pH от 3,8 до 4,5. Те са естествена бариера, която устоява на патогените, обясняват специалисти.
Продукти
За почистване на вулвата е по-добре да използвате продукти, специално предназначени за грижа за интимната зона. Те трябва да имат хипоалергичен състав на базата на естествени екстракти, подходящо ниво на рН и да съдържат само леки повърхностно активни вещества. Такива продукти нежно почистват интимната зона, ефективно премахват миризмите, овлажняват и имат антибактериален ефект.
Използването само на вода или агресивни повърхностно активни вещества като обикновен сапун или душ гел може да бъде абразивно и да повлияе на местната флора, което води до сухота, сърбеж и дразнене. Това също може да доведе до развитие на инфекция, да провокира или влоши вулварния дерматит.
Нормалната вагинална флора, киселото pH и секретите са компоненти на вродените защитни механизми, които предотвратяват вулвовагиналните инфекции. Правилната грижа за интимната зона с помощта на специални продукти, които предпазват вулвата от сухота и поддържат баланса на микрофлората, спомага за поддържането на интимното здраве на жената. В много случаи правилната интимна хигиена помага за предотвратяване или облекчаване на сърбеж и патологично отделяне, както и за подобряване на цялостното благосъстояние.
Мерки
1. Грижата за интимната зона е необходима за жените от всички възрасти веднъж/два пъти на ден.
2. Измиването само с вода може да доведе до суха кожа и да влоши сърбежа, така че за почистване използвайте топла вода и специални хипоалергенни продукти за интимна хигиена с меки повърхностно активни вещества и pH от 4,2 до 5,6.
3. Обикновените продукти за тяло като сапун или душ гел не са подходящи за грижа за интимната зона. Те имат алкално ниво на pH, така че могат да нарушат естествената микрофлора, да провокират растеж на бактерии, сухота и дискомфорт.
4. Вътрешните полови органи са защитени от естествена микрофлора и не изискват допълнително почистване. Специалните продукти са предназначени само за вулвата, която трябва да се почиства с движение „отпред назад“ от срамната област към ануса.
5. Не използвайте кърпи или други предмети за измиване на тялото си; те могат да повредят деликатната кожа на вулвата и да причинят дразнене. Освен това по тях се натрупват много бактерии.
6. Внимателно подсушете вулвата си с мека кърпа, тъй като излишната влага е благоприятна среда за развитие на бактерии. Опитайте се да не търкате интимната си зона - това може да доведе до раздразнение или зачервяване.
7. Изберете свободно памучно бельо и минимизирайте носенето на тесни дрехи.
8. Избягвайте продукти с антисептично действие върху вулвата, интимни дезодоранти, цветна и ароматизирана тоалетна хартия.
9. По време на менструация обърнете специално внимание на грижата за интимната си зона. Сменяйте превръзките на всеки 4-5 часа, а тампоните на всеки 2 часа.
10. Вземете душ преди и след секс, за да намалите вероятността от вулвовагинална кандидоза и други неприятни проблеми.
11. Преди да посетите гинеколог, извършете обичайната си хигиенна процедура. Няма нужда от душ, използване на интимни дезодоранти или пудри.
*Автор: Цвета Дилова