Тийнейджърите често получават повече свобода с възрастта, но понякога това води до рискови поведения – прекаляване с технологии, социални мрежи, алкохол, наркотици или дори лоша преценка в отношенията. В периода на баловете коментираме темата с младия педиатър от Бургас д-р Весела Александрова.
Тя а категорична, че при прекаляването с алкохол се нарушават умствените способности. То води и до ниска самооценка и психически проблеми. „Алкохолът приповдига временно настроението, действа върху нашите невротрансмитери, в организма се освобождават допамин и серотонин и т.нар. молекули на удоволствието. Но при продължителна употреба води до тревожност, агресия, депресия и пристрастяване“, отбелязва тя и уточнява, че това е генерален съвет към младите, но в настоящия период е особено релевантно. „Истината е, че алкохолът не създава добро настроение – той само временно го симулира, като притъпява естествените реакции на мозъка. Истинското настроение зависи всъщност от общото здраве, съня, взаимоотношенията и цялостния начин на живот.“
Особено в периода на баловете, но не само, младите прибягват и до балони с райски газ. Той създава временно усещане за еуфория, смях или замайване. „Рисковете обаче са свързани със загуба на координация и преценка, замъглено зрение, звън в ушите... Имали сме такъв случай в практиката, при който децата буквално колабират, защото може да има недостиг на кислород, което води до загуба на съзнание, припадъци и дори може да се стигне до смърт. Диазотният оксид, както е научното му наименование, измества кислорода в белите дробове. Освен това той инактивира витамин В12, който отговаря пряко за състоянието на нашата нервна система, както и създаването на червените кръвни клетки. Дори еднократна употреба на голямо количество райски газ може да предизвика остър дефицит на витамин B12, особено при хора, които вече имат ниски нива. Сега е модерно да са вегани, да спазват различни диети, при хора с анемия и придружаващи стомашни заболявания дефицитът на този витамин е налице. Това е последица, за която е хубаво да се отбележи, че хич не е безобидна, независимо че ефектите са краткотрайни и хората не го взимат толкова на сериозно“, разяснява д-р Александрова.
Кофеин
Прекаляването с кофеин сред тийнейджърите става все по-често – най-вече чрез енергийни напитки, кафе, а и много газирани напитки, които взимаме за безобидни. Това крие реални рискове за физическото и психичното здраве. „Не трябва да се приема повече от 100-150 мг кофеин дневно (1 енергийна напитка) в тази възраст“, категорична е д-р Александрова и разяснява какви са краткосрочните и дългосрочните вреди от прекомерната консумация: „Появява се безпокойство, нервност, раздразнителност, учестено сърцебиене, безсъние и нарушен сън, но и стомашни проблеми, свързани с гадене и дискомфорт. В дългосрочен план може да говорим за нарушен растеж на този организъм. Най-вече поради лошия сън, който води до хормонален дисбаланс. Освен това се придобива зависимост от кофеин – нужда от повече, за да се постигне същият ефект. Повишава се рискът от тревожни и депресивни състояния, и се наблюдават проблеми с концентрацията въпреки усещането за енергия, което е абсолютно фалшиво“.
Дисбаланс
„Лошият и недостатъчен сън причинява хормонален дисбаланс. На първо място се повишава нивото на кортизол – хормона на стреса, като това води до повишена тревожност, раздразнителност и наддаване на тегло (особено в коремната област). Сънят регулира и продукцията на мелатонин. Бодърстването, особено при гледане на екрани късно вечер, нарушава биологичния часовник и затруднява заспиването. Освен това при недоспиване се намалява чувствителността към инсулин, което води до повишен апетит и риск от затлъстяване или диабет тип 2“, категорична е д-р Александрова, като обръща внимание и на хормоните на глада и ситостта - лептин и грелин. „Лошият сън намалява лептина (ситост) и увеличава грелина (глад), като това води до повишен апетит, често към сладки и вредни храни“.
Растеж
Растежният хормон се отделя основно по време на дълбок сън. При недоспиване се намалява растежът и възстановяването, което е особено важно за тийнейджърите. „Преумората и подценяването на качествения сън се отразява и на половите хормони – тестостерон и естроген. Намалената им продукция може да забави пубертета, да причини акне, неравномерен цикъл при момичетата и емоционални колебания“, отчита още педиатърът и предлага някои техники за справяне със стреса: „Не е нужно да си перфектен във всичко. Справянето със стреса започва със самосъстрадание. Позволи си да почиваш, да грешиш и да се учиш от всяко преживяване. Хубаво е да се отделя време на тишина и спокойствие, чести, кратки почивки. Дълбокото вдишване и издишване намалява сърдечната честота, подобрява снабдяването на организма с кислород, води до релаксация на мускулите и потискане на стрес хормоните. Затова е препоръчително да се медитира и да се занимаваме с йога. Освен това спортът увеличава нивата на бета-ендорфините – хормони на щастието, които имат обезболяващ ефект и създават чувство на еуфория. Важно е децата в тийнейджърска възраст да споделят чувствата си, да търсят разбиране и подкрепа“, уверена е д-р Александрова.
Губим фокус от кратките клипчета
Младият педиатър е категорична, че относно технологиите е важно да не се налагат строги забрани, тъй като може да се постигне обратният ефект. Особено в един такъв бунтарски период, когато младежите са в преходен период между дете и възрастен в тийнейджърските години и особено при скоро навършилите пълнолетие, когато, както казахме, се добива една малко по-голяма свобода. „По-добре е да съветваме тийнейджърите и да ми показваме какво губим, когато прекаляваме с времето пред телефона или компютъра. На първо място е сънят. Липсата му води до умора, тревожност и проблеми в академичен аспект. Освен това стоенето пред устройствата ни обездвижва, а движението е важно за здравето, настроението и самочувствието. Най-важното е, че губим най-вече фокус. Кратките клипчета и непрекъснатото превключване затрудняват концентрацията. Реално се получава загуба на качествено време с важните за нас хора“, отбелязва специалистът.
При интоксикация се лежи два дни в болница
При случаи на алкохолна интоксикация при деца обикновено някой близък звъни на Бърза помощ. „Те колабират или са неадекватни. Като ги докарат при нас, се прави задължително стомашна промивка, прилага се активен въглен, поставят се отводняващи системи, защото алкохолът дехидратира и по регламент се наблюдават 48 часа. Трябва да се знае, че при такива състояния се предвижда двудневен престой в болница. На някои след втората система им просветва, окопитват се и си тръгват. Изчислено е обаче, че системите очистват организма за два дни“, коментира още д-р Александрова и обърна внимание на симптомите, които показват, че детето е прекалило с употребата на енергийни напитки: „Започва да се усеща сърцебиене, може да има стягане в гърдите, както е и при възрастните, когато има стенокардия и превъзбуда на самия сърдечен мускул. От енергийните напитки много често се получава и главоболие. Тогава пак се слагат системи и натурални успокоителни като натриев бромит, което има за цел да нормализира нервно-мускулната проводимост“.
Незабавна помощ се търси при затруднено събуждане
Признаците на алкохолно отравяне, които изискват незабавна медицинска помощ, включват припадъци или конвулсии, неравномерно или бавно дишане, бавен сърдечен ритъм, слаб пулс, цианоза - бледа или синкава кожа, хипотермия - студена кожа, изпадане в безсъзнание - припадане или затруднено събуждане, повтарящо се повръщане. Има и по-ранни симптоми, по които да се установи алкохолното отравяне. Алкохолът засяга множество функции в организма като кръвното налягане, дишането и нивото на осъзнаване на човека. Признаците за потенциално алкохолно отравяне включват неясна реч, нестабилност при ходене, объркване, гадене. Симптомите често са пренебрегвани, може би защото просто биват сметнати за признаци за състояние на пиянство (което не се приема на сериозно от потърпевшия). Въпреки това е важно да се знае, че на този етап ситуацията може да се развие бързо. Когато човек е пиян, може да изпита влошаване на симптомите в рамките на няколко часа. При възникване на алкохолно отравяне реакциите от страна на тялото могат да бъдат драматични.
