С пециално обучени кучета надушват рака в ранните му стадии по дъха на пациента. Така израелските учени използват способността на четириногите да подушват рака преди появата на симптомите му, съобщиха израелските здравни центрове „Асута“, цитирани от агенция ТПС.
Метод
Новият метод, развит от базирания в Тел Авив стартъп „СпотИтЪрли“ („Забележи го отрано“), използва кучета, направлявани от изкуствен интелект. Специално обучени кучета от породата бийгъл демонстрират 94% точност при разкриването на четири от най-често срещаните видове рак.
„Този инструмент има потенциала да спасява живот“, заяви Гиди Лешец.
Често раковите заболявания се разкриват твърде късно, когато лечението става по-сложно и по-неефективно. Тестът на „СпотИтЪрли“ предлага нов метод, който е безболезнен, евтин и приложим. Пациентите просто дишат в маска в продължение на три минути. След това маските се изпращат в лаборатория, където специално обучените бийгъли подушват пробите, наблюдавани от система за изкуствен интелект. Всяка проба дъх се проверява няколко пъти – от три до пет пъти на пациент, за да се осигури висока надеждност.
Към момента повече от 1400 пациенти, повечето на възраст между 40 и 70 години, са преминали през изследването. Системата в момента разкрива рак на дебелото черво, гърдата, простатата и белия дроб, които общо са отговорни за близо половината от новите диагнози на рак по света. „СпотИтЪрли“ цели да се разшири в бъдеще и до диагностиката на други видове рак.
„Това е пробив, който засилва способността ни са откриваме малигнизиране на по-ранен етап, когато шансовете за успешно лечение са най-големи“, заяви проф. Мейрав Бен-Давид, ръководител на Института за онкология в „Асута“. „Тъй като тестът е неинвазивен и безболезнен, той може да се провежда често и да се извърши според рисковите фактори на отделната личност“, допълни той.
Пробив
Уникалната разработка може да доведе до глобален пробив в ранната диагностика на най-честите видове рак. Новият метод е подходящ за редовни прегледи, особено от лица с по-висок риск за рак, без неудобството и цената на инвазивните процедури като биопсиите и колоноскопиите. Той отваря врати за кампании за масов скрининг, дори на места със слаб достъп до медицинско оборудване.
За пръв път в историята: Извършиха трансплантация на пикочен мехур
Извършиха първата в историята успешна трансплантация на пикочен мехур. Достижението е на хирурзи от Калифорния. Те са помогнали на пациент, на когото преди това са отстранени пикочният мехур и двата бъбрека в резултат на лечение на рак и бъбречно заболяване в краен стадий, съобщава БГНЕС.
Лечението е позволило на пациента, 41-годишния баща на четири деца Оскар Ларайнзар, да се откаже от диализата, въпреки че операцията е свързана със значителни краткосрочни и дългосрочни рискове и неизвестни.
Години
Трансплантацията на пикочен мехур е извършена от двама хирурзи, работили години наред за разработването на техниката, която е използвана за трансплантация на един бъбрек и пикочен мехур, съобщи в. „Гардиън“.
„Тази операция е исторически момент в медицината и е в състояние да повлияе на начина, по който се справяме с внимателно подбрани пациенти със силно симптоматични „терминални“ пикочни мехури, които вече не функционират“, заяви д-р Индербир Гил, изпълнителен директор на Института по урология към Университета на Южна Калифорния и един от двамата хирурзи, работили по случая.
„Трансплантацията е животоспасяваща и подобряваща живота възможност за лечение на много състояния, засягащи основни органи, и сега пикочният мехур може да бъде добавен към този списък“, посочи лекарят.
Гил извършва операцията заедно с д-р Нима Насири от Института по урология на Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA).
Усложнения
„Този първи опит за трансплантация на пикочен мехур е подготвян повече от четири години. За подходящо подбраните пациенти е вълнуващо, че можем да предложим нова възможност“, каза д-р Насири.
Пациентите, на които е отстранен пикочният мехур, най-често използват част от червата за преминаване на урината, което често води до множество нови усложнения, включително инфекции и храносмилателни проблеми. Тези усложнения от години карат лекарите по света да търсят техники за трансплантация на пикочен мехур.