К ой не би искал да си има персонална златна рибка, която да му изпълнява желания? За щастие това не е трудно, а още повече – невъзможно.
Златните рибки са страхотни домашни любимци за начинаещи акваристи и са лесни и забавни, особено когато рият муцунки в камъчетата с надеждата да изровят нещо за ядене. Те са същински прасенца и пространството около тях се превръща в кочинка, ако не почиствате редовно аквариума. Разбира се, в анимационните филми често виждаме златни рибки, които се плацикат в кристално чиста вода в открит аквариум, най-често под формата на кълбо. Но всеки, който се е опитвал да поддържа такъв, знае колко бързо водата става на мътилка.
Комфорт
Забравете за анимацията и не пъхайте рибката в чаша. Уверете се, че има достатъчно място за домашния любимец. Златната рибка с воал се нуждае от около 45-90 литра аквариум. Имайте предвид, че тези рибки растат доста бързо и ако планирате да им осигурите подходяща грижа, купете аквариум, който ще пасне на зрелите златни рибки, което ще ви спести по-късно да замените аквариума с по-голям.
Поставете качествен филтър в резервоара. Известно е, че златните рибки ровят и оставят след себе си много боклук. Вашият филтър трябва цялостно да почиства водата. Подходящ е и филтър, който изпомпва повече от десет пъти обема на водата в резервоара.
Азотният цикъл трябва да се установи в аквариума. Трябва да закупите водно устройство с индикатор, който ще изясни наситеността на водата за нитрити, нитрати и амоняк. Не купувайте тест ленти, те няма да дадат точен резултат. Използвайте препарат за отстраняване на хлора, за да освободите отровния хлор от водата. Постелете дъното на аквариума с чакъл с размер на грахово зърно (дребен, така че домашните любимци да не могат да се задавят с него). Уверете се, че камъчетата или чакълът не съдържат метални фрагменти, тъй като камъчетата с метал имат добър шанс да навредят на същества, ако отровните елементи се разтворят във водата.
Купете малко количество декорации и орнаменти. Животните биха го харесали и биха разнообразили малкия си дом. Не купувайте декорации с малки дупки, за да не може златната рибка да седи там. Вземете предвид размера на полово зрял индивид (понякога те растат до дебелината на грейпфрут!) И едва след това настройте декорите. Можете да добавите водорасли; златните рибки обичат да гризкат живи растения, обикновено това са: анубиас, валс, криптокорин и други.
Оглед
Купете златни рибки, които имат здрав вид (не са вяли и омърлушени). Бъдете внимателни с аквариум, където има пасивни риби, това може да означава симптоми на заболяване или неправилна грижа.
Не пускайте закупената риба веднага в общия аквариум. Оставете я за 2-седмична карантина в отделно приготвен съд, в който добавяте постепенно и от водата в аквариума, в който ще я прехвърлите. Такава процедура ще предотврати страха от болестите, които рибата може да донесе от предишния аквариум.
Противно на аргументите, не се препоръчва рибата с воал опашка да се заселва в кръгъл контейнер или нано-аквариум. Там тя ще се чувства неудобно, зрението й може да се влоши. Не поставяйте вашите риби и в тропически аквариум с топлолюбиви риби. Златната рибка е студенолюбиво животно, което идва от умерените ширини.
След карантината златната рибка може да бъде въведена в аквариума. Не бързайте да пускате рибата в непозната водна среда. След като се върнете у дома с нов обитател, пуснете запечатаната найлонова торбичка, съдържаща златната рибка, в аквариума ви за около 10 минути. Това ще помогне на рибата да се адаптира към температурата в аквариума. След това добавете няколко капки вода от аквариума към торбата с риба и изчакайте още десет минути. След това с мрежа бавно прехвърлете рибите в аквариума. Изсипете пакетираната вода в мивката или улука. Този процес не само ограничава стреса за животното, но също така предотвратява замърсяването на водата в резервоара с вода от магазина. След това направете график за това как да се грижите за вашия домашен любимец всеки ден.
Грижи
Храненето на рибите трябва да се извършва два пъти на ден, с храна на люспи или гранули. Златните рибки все още могат да се хранят със замразена, жива, растителна или изкуствена храна. Обичат беления грах, който е полезен за храносмилането. Растителната храна (краставици, тиквички, салати) се нарязва на ситно, така че да е лесна за преглъщане. Златната рибка е лакомия, но не я прехранвайте, защото това е опасно за здравето.
Почистване
Сменяйте 30-50% от водата в аквариума веднъж седмично. Подновяването на цялата аквариумна вода е опасно за полезните едноклетъчни организми, които разграждат рибните отпадъци. Не забравяйте да дехлорирате, преди да добавите прясна вода в аквариума.
Правете почистване на чакъла веднъж на всеки 2 седмици. Направете процедурата, като използвате чакълен вакуумен филтър, който почиства отломките, докато източва водата. За тропическите аквариуми се препоръчва да стартирате тази функция веднъж на всеки 30 дни, но за златните рибки (те имат повече от достатъчно отпадъци) постоянно осигурявайте чиста среда.
Прекарвайте време със златната си рибка възможно най-често. Грижата за нея включва постоянна комуникация и зрителен контакт. Когато тя свикне с вас, отглеждането на домашен любимец ще стане още по-красиво. Ако общувате достатъчно често с тях, златните рибки ще започнат да реагират оживено, когато ви видят и няма да се страхуват от ръката ви, когато ги храните.
Спасително мероприятие
Ако вашата златна рибка случайно се окаже на пода или бъде извадена от аквариума от котка (това се случва често), бързо намокрете ръцете си и с мокри ръце върнете рибата обратно в езерото. Така тя няма да е подложена на голям стрес. Не забравяйте да покриете капака на резервоара, за да предотвратите това да се случи отново.
Следете състоянието на декорациите в резервоара. Ако забележите остри ъгли, изгнили дървета, парчета стъкло или керамика, незабавно ги извадете от контейнера. Всички декорации преди поставяне в аквариума трябва да бъдат третирани във вряща вода.
Снимки: iStock
Кристи Красимирова