К рай на продължителните и мащабни прекъсвания на електрозахранването на селища и потребители. В най-скоро време електроразпределителните дружества ще бъдат санкционирани с 4-5 пъти по-високи глоби за аварии в електрическата мрежа и съоръжения, потапящи в тъмнина части от държавата, и за забавяне възстановяване на захранването. Това предвиждат промени в Закона за енергетиката, които парламентарната комисия по енергетика прие на първо четене. Новите изисквания и мерки бяха обещани от министъра на енергетиката Жечо Станков след авариите в мрежата и мащабното прекъсване на тока от 21 до 31 декември 2024 г.
ЕНЕРГОДРУЖЕСТВАТА ГО ОТНАСЯТ: Яки глоби при спиране на тока!
Промени
Санкциите за юридическите лица при нарушения, предизвикващи прекъсвания на електрозахранването, в момента са несъразмерни на причинените вреди и трябва да бъдат актуализирани, коментира Памела Митова, председател на комисията и вносител на проекта за промени в закона за енергетиката. В момента наказанията са от 5000 до 10 000 лева след приемане на проектозакона те ще се увеличат на 20 000 до 50 000 лева, а при повторно нарушение ще бъдат утроени, тоест до 150 000 лева. Електроразпределителните дружества, които са задължени да поддържат изправността и сигурността на разпределителната и преносната мрежа, трябва да компенсират клиентите си, които са понесли вреди, изгаряне на уреди и други, заради причинени токови удари и забавяне възстановяване на мрежата. Неустойките се определят в Общите условия между ЕРП-та и техните клиенти. Санкциите ще се налагат при прекъсване на електрозахранването от 48 часа с натрупване в рамките на 72 часа. В момента обезщетение се дължи при прекъсване от над 24 часа - 30 лв., и по 20 лв. за всеки следващи 12 часа. Предложената промяна не увеличава часовете, а цели по-точното измерване на времето чрез натрупване. Допълнително се предлага срокът за издаване на заповед за ограничителен режим от министъра да бъде увеличен от 24 часа на 14 дни.
Контрол
Увеличават се правомощията на Комисията за енергийно и водно регулиране. КЕВР ще утвърждава и контролира инвестиционните програми на операторите на електрическите мрежи и ще проверява тяхното изпълнение. Енергийният регулатор ще има право да изисква включване на конкретни дейности по поддръжка и модернизация на съоръжения и електропроводи. Комисията е длъжна да утвърждава най-малко 30% от инвестициите в бизнесплана на Енергото да са за постигане на сигурност на електрозахранването. Кметовете ще съобщават проблемните електропроводи и често дефектиращи съоръжения и Енергото ще е длъжно да ги включи в инвестиционната си програма. ЕРП-та трябва да създадат специален канал за комуникация с кметовете на общините, където има често спиране на тока.
