0

П родадени и дори бракувани коли навъртат данъци на хиляди българи.

В много от случаите причината е порочната практика от близкото минало автомобили да се прехвърлят с пълномощни, а не с нотариално заверен договор за покупко-продажба. Така новият собственик си кара колата с пълномощното, тя обаче продължава да се води на стария си притежател и данъците се трупат на негово име.

„Телеграф“ обаче попадна и на случаи, когато изряден договор е имало, автомобилът е бил коректно прехвърлен на новия собственик, но от „Пътна полиция“ просто не могат да видят това в системата си. Едва след като наследниците на стария собственик продължават да дълбаят и се обръщат за съдействие към полицейското управление, случаят се разплита.

Читателка на „Телеграф“ разказа как след три дни разкарване по институциите служителките в „Пътна полиция“-София едва на третата проверка в системата виждат, че старият автомобил на покойния й баща, който той продал през далечната 2006 г., вече не се води на негово име и дори е бил бракуван.

Не само данъци, но и глоби могат да дойдат на името на стария собственик

 Не само данъци, но и глоби могат да дойдат на името на стария собственик
Pixabay

Случай

Преди около две седмици наследницата се поинтересувала в общината дали на баща й, починал наскоро, се водят някакви задължения.

Оказало се, че старият му „Фиат“, който бил продаден преди близо 20 г., все още е регистриран на негово име и дори му е навъртял данък в размер на 1000 лева.

Жената веднага отишла в столичния КАТ, както все още разговорно се казва на „Пътна полиция“, за да провери случая.

Служителката на гишето направила проверка в системата и била категорична – автомобилът се води на името на баща й. Наследницата била сигурна, че прехвърлянето на собствеността е станало с нотариален договор, но не се знаело къде е документът.

Служителите на КАТ подходили с разбиране и първо я посъветвали да направи проверка в Нотариалната камара дали там се пази копие от договора. От камарата обаче отговорили, че такава проверка е невъзможна и те са само професионална организация.

Наследницата се върнала в КАТ, където й дали друг съвет – да отиде в районното полицейско управление и да попита дали могат да обявят номерата на автомобила за издирване. По принцип, за да се дерегистрира една кола, трябва да се предадат регистрационните й табели.

Но имало възможност, ако номерата бъдат обявени от полицията за липсващи и за издирване, също да се направи дерегистрация на автомобила. Наследницата отишла в районното и обяснила случая на дежурния полицай. Той отказал да обяви номерата за изчезнали, а посъветвал жената да пише до прокуратурата.

След кратък размисъл обаче решил и той да провери в системата как стоят нещата.

Разплитане

В крайна сметка случаят се разплел, след като полицаят направил проверка не по номера на автомобила, както сторили в КАТ, а по ЕГН-то на покойния й баща. Така наяве излязло, че колата наистина е продадена през 2006 г.

Видяло се и името, и ЕГН-то на новия собственик, както и това, че три години по-късно той е бракувал автомобила и върнал номерата. П

олицаят посъветвал жената да се върне в КАТ и да поиска служителите да направят нова проверка, но този път по ЕГН на баща й. Тя така и сторила и случаят бил решен.

Относно данъците от общината й обяснили, че баща й просто пропуснал след продажбата да декларира при тях, че вече не е собственик.

Налозите били навъртени до 2015 г., когато общините започват да получават от „Пътна полиция“ актуални данни за регистрираните и дерегистрирани коли.

Решението било или задълженията да бъдат отписани по давност, или да се иска документ от „Пътна полиция“ за това до коя година длъжникът е притежавал колата.

Небрежност

Хиляди други българи са потърпевши заради собствената си небрежност.

Преди двайсетина години беше широко разпространена практиката автомобил да се прехвърля с пълномощно. Така собствениците уж си спестяваха ходене по институции и разходи. Това обаче им изигра лоша шега, тъй като данъкът продължава да се навърта на тяхно име.

„Заради един стар „Опел“ сега ще плащам до живот“, жалват се жертви на собствената си наивност. Има и много случаи собственик да предаде колата си за скрап, но да пропусне да предаде номерата и да я отпише.

В интернет препатили споделят и как са си решили проблема.

Потребител разказва сходен случай – след като баща му починал, той решил да провери за данъци на негово име. Оказало се, че му се водят стотици левове за стар москвич, отдавна станал на скрап.

Пътна полиция може да не види веднага, че колата е продадена и бракувана

 Пътна полиция може да не види веднага, че колата е продадена и бракувана
Pixabay

„За съжаление спешно трябваше да изчистя всички задължения към въпросната община и бях принуден да платя данъците за колата. Но реших да не оставям нещата така, тъй като следващата година пак щеше да плащам данъци за кола, която не съществува“, обяснява гражданинът.

Решението било всички наследници да отидат в КАТ, носейки удостоверение за наследници и личните си документи. Там се попълва една декларация за пет минути, след което се дава документ за прекратена регистрация и удостоверение за дерегистрация на МПС. Оказва се обаче, че това е възможно да се направи само за много стари коли с черно-белите номера от едно време.

„Няма официална статистика колко такива случаи има. Но всеки е длъжен да декларира пред властите собствеността си. Някои обаче считат, че не им е нужен договор за покупко-продажба, не са си прехвърлили собствеността, не помнят името на човека, на когото са прехвърлили автомобила си, и неговите нарушения почват да идват на тяхно име“, коментира пред „Телеграф“ заместник-началникът в отдел „Пътна полиция" към Главна дирекция "Национална полиция" комисар Мария Ботева.

Глоба за нов собственик, ако не декларира МПС-то

С промени в законодателството новият собственик е вече задължен в двумесечен срок от сделката да регистрира автомобила си в КАТ, иначе колата се дерегистрира, разказват специалисти, които се занимават с бракуване на коли. А за да я регистрира отново, трябва да мине пак през всички процедури, все едно е нов внос автомобил.

Санкциите обаче не спират дотук. При проверка на пътя полицаите могат да свалят регистрационните номера на колата.

Срещу шофьора може да започне и разследване и той да бъде наказан с глоба.