В носките на държавите за следващия бюджет няма да се променят.
Два трилиона бюджет или средно 1,26% от брутния национален доход на ЕС предлага Европейската комисия за периода 2028-2034-та година, съобщи председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен.
Същевременно изчисленията по предложената схема показват, че става дума за 1.816 трлн. евро.
Цифрата 2 трилиона бе обявена и от фон дер Лайен, и преди това от комисаря по бюджет Пьотър Серафин пред бюджетната комисия в ЕП:
"Следващата многогодишна финансова рамка ще бъде амбициозен проект на ЕС с общ размер от 2 трлн. евро".
Според предложението на Комисията, бюджетът се крепи на пет основни стълба - "Национални и регионални планове за партньорство" с 865 милиарда евро,
"Европейски фонд за конкурентоспособност" с 410 милиарда евро, програмите "Еразъм" и "Агора" с 49 милиарда; "Глобална Европа" с 200 милиарда и "Други" с 292
милиарда.
Проверка показва, че общата сума е 1.816 трлн. евро.
Фон дер Лайен увери, че националните вноски няма да се повишават, тъй като се предлагат 5 нови собствени ресурса.
Парите за отбрана, които ще бъдат в рамките на фонда "Конкурентоспособност", ще се увеличат 5 пъти, каза фон дер Лайен. По-рано същото потвърди и еврокомисар Серафин:
"Нека наблегна върху значимостта на инвестициите в отбраната и сигурността. В рамките на фонд "Конкурентоспособност" ще увеличим пет пъти наличните ресурси за тези цели, така че да станат 131 млрд. евро. Това ще бъде вноската ни за отбрана в този фонд".
В рамките на националните и регионални планове са заложени над 300 млрд. евро за фермерите и рибарите, тоест двойно повече, отколкото в настоящия бюджет. Пак там са заложени 218 млрд. евро за най-слабо развитите региони.
Предстоят две години, през които предложеният бюджет ще се обсъжда заедно с Европейския парламент и Съвета на ЕС, преди да бъде гласуван. Вече обаче се появиха остри критики срещу него.
Докладчиците в парламента Зигфрид Мурешан и Карла Тавареш определиха началната му точка като "удивителна липса на амбиция" и подчертаха, че в него няма достатъчно средства за критични приоритети като конкурентоспособност, кохезия, земеделие, отбрана, адаптация на климата и инвестиции, необходими за устойчива икономика в полза на всички.
*Източник: БНР