0

Б ългария не трябва да е толкова чувствителна към руските искания, свързани с изтегляне на НАТО. Затова призова военният министър Стефан Янев.

България не трябва да е толкова чувствителна към руските искания, свързани с изтегляне на НАТО. Затова призова военният министър Стефан Янев.

„Не искам да остават с впечатление българските граждани, че нещо специално се е случило вчера, че някой специално е посочил с пръст България и е направил специално изявление. Този тип изявления се правят регулярно и не мисля, че трябва да бъдем толкова чувствителни, когато някой говори за нас“, заяви шефът на Министерство на отбраната.

Той отново повтори тезата си, че решенията във връзка с напрежението по източната границата на НАТО, по-специално отношенията Украйна – Руската федерация, ще бъдат съобразени с българския национален интерес. "В този смисъл подготовката на военно присъствие, подготовката на допълнително усилване на това военно присъствие, демонстрацията на единството и солидарността на НАТО на българска територия, ще бъде направено при необходимост и при взимане на политическо решение с български въоръжени сили", каза Янев.

Той отговори и на въпроса дали испански самолети и самолети от Нидерландия ще бъдат изпратени в България. „Да, това са точно такъв тип самолети, които ще изпълняват задачи по охрана на българското небе - така наречената съвместна задача Air policing, какъвто тип учения, тренировки и изпълнение на този тип задачи, е имало и в миналото. Това са в резултат на решения на срещата на върха на НАТО на високо равнище от 2014 и 2016 г. Това са така наречените мерки за укрепване на сигурността на НАТО и се правят регулярно", каза Янев, цитиран от БГНЕС.

Предстоящата ротация на силите на Испания ще се случи в близките дни, през следващата седмица. „За това Министерски съвет ще вземе решение в понеделник. Ротацията на въоръжените сили на Нидерландия е планирана за периода април-май. Става въпрос за ротация в единия случай от 5 до 7 самолета, в другия случай – два самолета. В случай испанският контингент ще дойде с изтребители Eurofighter Typhoon от четвърто поколение, а холандският контингент с изтребители F-35 от пето поколение", обясни военният министър.

Янев отбеляза, че България за момента не разполага с такива модерни изтребители и затова е важна солидарността на страните-членки на НАТО. „Продължаваме в същия дух, продължаваме и в духа изграждането на българските въоръжени сили, българските способности с акцент изграждането на този елемент от сухопътните войски, който изглежда като най-необходим, а за нас е доста изостанал от гледна точка на модернизацията“, добави още министърът на отбраната.

Темата бе коментира в събота отново и от премиера Кирил Петков. Той пак обяви, че най-важно е да има деескалация на напрежението и за пореден път посочи, че България е част от НАТО и няма да е втора категория член на Алианса. По думите му има вариант други страни от НАТО да изпратят свои части в България, но подобно решение ще се вземе от Министерския съвет и след разговори между коалиционните партньори. "Заявяваме своето конструктивно членство в НАТО, но с фокус деескалация. От тук нататък всеки трябва внимателно да си следи изявленията. Аз не вярвам в зоните на влияние. Малките страни като България трябва да имат правомощие да решават какво да се случва на техните територии", каза Петков.

В същото време НАТО отхвърли искането на Русия алиансът да изтегли войските си от България и Румъния. "НАТО няма да се откаже от способността ни да се защитаваме и отбраняваме взаимно, включително с присъствието на войски в източната част на Алианса. Исканията на Русия биха създали първокласни и второкласни членове на НАТО, което не можем да приемем", заяви говорителката на НАТО Оана Лунджеску, цитирана от БГНЕС.