0

5-метрова статуя на кукер ще дари полицаят Евгени Димов на град Перник - столицата на маскарадните игри, съобши БГНЕС.

Евгени Димов е служител на реда, работи в сектор Специализирани полицейски сили, но преди повече от 15 години решава да се занимава със скулптура. Нещата се случват случайно.

БГНЕС

„Идеята се роди преди 15-16 години след една нощна смяна. Попадна ми парче глина в ръцете, направих нещо и то взе, че се получи“, сподели той пред БГНЕС. Оттогава Евгени се занимава със скулптура и всичко, което направи, го дарява. „Искам да доставям удоволствие на хората. Хобито ми носи не само огромно удоволствие на мен, но и на моите близки и приятели“, каза той и добави, че неговата цел е да извайва скулптури свързани с историята на града. В момента той работи основно с желязо и бетон, въпреки че преди е изработвал и предмети от дърво, но тъй като те изискват по-голяма поддръжка и не издържат на сложните атмосферни условия се е отказал от него. Евгени е решил да изработи гигантския кукер, за да популяризира града. Статуята трябва да бъде гордост не само за Перник, но и за цяла България.

БГНЕС

„Кукерът символизира маскарадните игри в град Перник“, каза самоукият скулптор и добави, че се е старал в него да придаде чертите на дрехите на всички групи, които е наблюдавал по време на прочутите игри. Изработката на подобна статуя с тези размери изисква поне една година работа, но Евгени я е направил само за два месеца, като за целта е работил по 12 часа през лятото. Статуята се очаква да бъде поставена на площада пред общината.

„Дано тя се хареса на всички жители и гости на Перник и те да останат с един добър спомен от града“, пожелава човекът на изкуството и реда Евгени Димов.

БГНЕС

Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва“ в Перник e най-авторитетната в България и Европа изява на традиционни народни игри и обичаи с маски. Той популяризира достигнали до днес варианти на древна обредност, част от българската фолклорна традиция.

БГНЕС

С конкурсната си програма фестивалът е среща сурвакари, кукери, бабугери, джамалари и много други. Ежегодно във фестивалната надпревара участват хиляди носители на традицията от всички етнографски райони на България и гости от Европа, Азия и Африка. Участниците идват в Перник заради емоцията, веселбата, за да споделят магията на „Сурва“, да се почувстват обновени, да си пожелаят здраве и късмет.