И ма надежда да намерим дясната ръка на статуята на Хермес, която разкопахме в Хераклея Синтика, заяви пред „Телеграф“ археологът проф. Людмил Вагалински.
Уникалният артефакт е висока 2,10 м статуя на древногръцкия бог на търговците и крадците Хермес.
Късмет
Скулптурата бе открита покрай грижата за запазването на античните градежи, разкрити преди шест години.
БРАВО НА РОДНИТЕ АРХЕОЛОЗИ: Откриха древна статуя в канал! (СНИМКА+ВИДЕО)
Защото участъкът от разкопките е частен и общината не може да проведе трайна консервация и реставрация като в общинския парцел. Тези находки, които са в частния имот, вече ерозират, и затова решихме да отворим решетките на античния канал, които са сложили за безопасност и да проверим какво е състоянието му. Почиствайки много внимателно, за да установим какво е състоянието на стените, се видя мрамор. След като продължихме с почистването, започна да се показва и статуята. Оказа се почти напълно запазена мраморна скулптура на Хермес. За разлика от откритите преди нея статуи на същия обект тази е непокътната, с изключение на дясната ръка, която не е изключено да открием. Това си е направо късмет, защото много рядко античните статуи са толкова запазени, особено с главите. Почти съм сигурен, че тя е стояла в храм, посветен на Хермес. Искам да уточня, че тя не е била просто захвърлена в канала, който вече не се е използвал след голямото земетресение през IV век, а е грижливо погребана от жителите на града, които все още са били верни на езичеството по времето, когато християнството вече е наложено като държавна религия, за да я съхранят с надежда за по-добри времена. И това не е изолиран случай.
Проблеми
Цялостното изваждане на статуята обаче се забави. Каналът е дълбок и излязоха неочаквани препятствия за окончателното разкриване на статуята. Затова не бързам с изваждането й. Не мога да поема риска да се случи нещо непоправимо. Предстои сериозна инженерно-техническа работа, за да я извадим непокътната. Ще стане най-вероятно в понеделник или вторник, за да бъде пренесена в музея в Петрич, където ще бъде изложена за посетители след необходимата реставрация и консервация.
Стил
Статуите на Хермес са изработвани в различни иконографски типове, но тази няма аналог в България. Има паралели с други статуи на древния бог, но от тях са запазени много по света. Правена е от майстор, използвал цял мраморен блок, вероятно през II век. Според професор Вагалински тя е типична за земите на Македония и Тракия от римската епоха, когато Хераклея Синтика е преживяла своя пореден разцвет.
Константин Събчев