П ротестна нота заради поредни случаи на поругаване на български национални символи беше връчена на посланика на Република Северна Македония в България Агнеза Руси Поповска, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР), цитирани от Dariknews.
На среща между Поповска и Йордан Първанов, генерален директор по европейските въпроси, е било изразено сериозно безпокойство и загриженост от поредни случаи на поругаване на български национални символи на територията на съседната държава.
На 4 май 2025 г., часове след поставянето на венци на гроба на Гоце Делчев в църквата „Св. Спас“, е установено, че сред множеството положени венци единствено трикольорната лента с българския флаг е била премахната. В допълнение е бил извършен и пореден акт на вандализъм спрямо морената, дарена от България, която се намира в Парка на франкофонията в Скопие, пише в прессъобщението.
Министерството на външните работи на България осъжда категорично подобни неприятелски действия. Със съжаление констатира, че идентични неприемливи посегателства са били регистрирани и в предходни периоди. Последното е показателно за това, че системното отсъствие на реакция на компетентните власти в Република Северна Македония допълнително подхранва превръщането на проявите на враждебност и вандализъм на антибългарска основа в устойчива тенденция.
Министерството на външните работи на Република България очаква властите на съседната страна да предприемат необходимите действия за установяване на извършителите на тези деяния и подвеждането им под отговорност, както и за своевременното възстановяване на паметника морена в автентичния му вид.
През август 2024 г. Агнеза Руси Поповска също бе извикана във външното министерство, за да ѝ бъде изразен остър протест след пресконференцията на вицепремиера и министър на транспорта Александър Николоски от 29 август т.г. Николоски обяви, че процесът на конституционни промени в страната и преговорната рамка са основната тема в българските медии всеки път, когато има избори в България. Той каза това, след като бе помолен да коментира изявление на българското Министерство на външните работи, от което заявиха, че „на властта в Скопие би трябвало да ѝ е ясно, че опитите за лансиране на идеи за предоговаряне могат да доведат само до ново отдалечаване от началото на преговорите“. Изявлението на българското МВнР дойде и по повод думите на премиера на Северна Македония Християн Мицкоски, че страната иска деблокиране на процеса на евроинтеграция и ще работи ангажирано по този дневен ред, но отсреща трябва да има партньор, с когото да комуникира, като подчерта, че се надява след изборите за български парламент на 27 октомври да има редовно правителство, с което да намери решение на десетилетната блокада на евроинтеграцията на Северна Македония.