0

4170 розови фламинги са преброени в България. Нашите учени откриха, че от рядък и екзотичен посетител те са се превърнали в целогодишен обитател на Бургаските влажни зони и особено на Атанасовското и Поморийското езеро, съобщава Националният природонаучен музей. Дългогодишните наблюдения на вида се провеждат от Българско дружество за защита на птиците. Красивите пернати са наблюдавани у нас за пръв път през 1864 година.

Излюпване 

През тази година прогнозите на орнитолози и природолюбители се сбъднаха и в Атанасовското езеро бяха установени първите 3 новоизлюпени розови фламинги, а общият брой на заетите гнезда достигна 28. Освен тях са установени и 72 изоставени гнезда. Ученият д-р Петър Янков от Българското дружество за защита на птиците успя да фотографира малко розово фламинго в гнездото си в Атанасовското езеро, снимано отдалеч, за да не бъдат безпокоени птиците. Обикновено малките се излюпват през май месец, за да могат да укрепнат в рамките на три-четири месеца и да поемат в полет, когато наближат трудните месеци, обясняват учените.

Присъствие

Фламингото е изключително чувствително на човешко присъствие особено през гнездовия период, затова наблюдението на малките може да бъде извършвано само от експерти от голямо разстояние. Самото гнездо представлява купчина от тиня, кал и малки черупки с височина до около 60 см и диаметър около 50 см. Високо е толкова, за да може да бъде над водата. Женската снася 1-2 яйца, като мътят и двете птици около месец. Засега Атанасовското езеро е шестото и най-северното на Балканския полуостров гнездово находище на красивите птици.

Oбобщение на данните от продължилите над сто години наблюдения на розовото фламинго в България и установяването на вида като гнездещ у нас е публикувано в научното списание Larus на Орнитологичния институт на Хърватската академия на науките, най-реномираното орнитологично списание на Балканите, излизащо от 1947 г.