С масово организиране на споделено пътуване столичани отговориха на протеста на рейсове и трамваи в третия ден на блокадата в петък. 

Процесът започна по квартални групи в социалните мрежи, но бързо се трасира в създаването на мегагрупата „Споделено пътуване в гр. София“, която само за ден набра близо 2500 членове във Facebook. „Нека се организираме и отговорим достойно на всеки опит за ограничаване правото на свободно движение на софиянци“, призоваха инициаторите на групата Филип Дудин и Евгени Борисов. „Прочетох коментар на Филип за споделеното пътуване. Сетих се, че и аз съм пътувал споделено като младеж до морето. Поканих го и създадохме групата“, обясни Борисов пред „Телеграф“. Вчера двамата търсеха и още администратори и модератори, за да отговорят на огромния наплив от търсещи и предлагащи транспорт. „Идеята ни е не просто да съберем хората в групата, а и да им помагаме да се свързват по определени маршрути“, добави Борисов. 

Пари

Групата моментално бе „налазена“ от таксиметрови водачи, които предлагаха услугите си. Много потребители пробваха и да изкарат пари с личните си автомобили. „Споделеното пътуване е най-вече взаимопомощ. То може да бъде споделено и в разходите за гориво на шофьора... Но в никакъв случай не и с цел печалба. По никакъв начин не толерираме печалбари, спекуланти и всякакви хора, търсещи облага от създалата се криза. Такива членове биват изхвърлени от групата на мига“, обясни Дудин. „Важно е хората да имат алтернатива, вместо да са лишени от транспорт. А и взаимната помощ сплотява обществото - нещо, от което имаме голяма нужда“, добави администраторът. 

Така колите в столицата се оказаха с по пет души в поредния ден на стачката на градския транспорт. 

Нагли

Същевременно в мрежите започнаха оплаквания от недобросъвестни таксиджии, които се възползват от безизходицата на хората и изнудват за два пъти над цената на нормален курс. Копърките скубят по 30 лв. на курс. „Осъждаме тази практика и призоваваме всеки да подава сигнали до фирмите и институциите“, каза за „Телеграф“ Кирил Ризов от „Съюз Такси“. Той информира, че клиентите са се увеличили с 30-40%, откакто наземният транспорт спря. Вчера експерти чрез „Телеграф“ призоваха МВР да обяви, че спира да глобява за движение в бус лентите, докато няма транспорт. Към призива се включиха Красимир Георгиев от Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България, Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи, както и Христо Радков от Българското обединение на шофьорите и „Съюз Такси“. Столичани пък негодуваха, че докато шофьори и ватмани се оплакват от извънреден труд заради протеста им, стотици хиляди граждани, за да стигнат навреме, тръгват с час по-рано от домовете си се прибират с час по-късно.

В събота наземен транспорт в София отново няма, а метрото работи.