0

Ш вейцарско-френски археолози са открили гробница в Египет на 4100 години, в която е бил погребан фараонски лекар с много специално умение - да предпазва от отровни ухапвания и ужилвания.

Какво се е случило със древните 7 чудеса на света?! (ВИДЕО)

Учените открили мястото на последния покой на древния токсиколог Тетинебефу в египетското село Саккара, известно с многото си гробници и пирамиди от древността.

НЕВЕРОЯТНО: Намериха тайна гробница под снимачната площадка на "Индиана Джоунс" (СНИМКИ)

Въпреки че гробницата е била ограбена от разбойници, изследователите са успели да проучат рисунките и йероглифите, които украсяват стените, съобщава Live Science.

Официалната титла на Тетинебефу е „магьосник на богинята Серкет“ - египетската богиня на скорпионите, която защитавала страдащите от отровни ухапвания и ужилвания.

В Древен Египет не липсвали отровни твари. Един от най-прочутите обитатели е дебелоопашатият скорпион, който е толкова смъртоносен, че жертвите му могат да умрат в рамките на един час след ужилването.

Детоксикацията на паякообразни е само една от няколкото услуги, които този истински Леонардо Да Винчи предлагал на пациентите си.

Тетинебефу е бил също „началник на лечебните растения“ - титла, която се среща само при едно друго откритие от древен Египет и главен зъболекар, друга изключително рядка титла.

Този везир на противоотровата е бил уважаван член на обкръжението на фараона. „Той със сигурност е бил главният лекар във фараонския двор, така че би могъл да лекува самия фараон“, казва един от археолозите, направили откритието.

Не е ясно кои точно кралски особи е лекувал Тетинебефу. Специалистът по отровата за скорпиони обаче вероятно е практикувал по времето на Пепи II, управлявал приблизително от 2246 до 2152 г. пр. н. е.

Това означава, че той може да е лекувал самия Пепи II и някои от неговите наследници.

Самата гробница е истинско чудо сама по себе си. Украсена с яркоцветни рисунки на буркани и абстрактни вази.

Археолозите продължават да проучват гробницата магьосника на Серкет, които според тях предоставят „рядък поглед към всекидневния живот и културните практики по време на Старото царство“, пишат археолозите.

„Тази невероятна находка допълва богатото наследство на Саккара като един от най-значимите археологически обекти в Египет“.

*Източник: New York Post