Б езпрецедентен епизод на избелване на коралите се е разпространил върху 84% от световните рифове в разрастваща се криза, причинена от човека, която може да унищожи обширни части от основните екосистеми, предупредиха учени.

ТЪЖНО: Изчезват култови острови! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Откакто започна в началото на 2023 г., глобалното избелване на коралите се превърна в най-голямото и най-интензивното в историята, като засегна рифовете в Тихия, Индийския и Атлантическия океан.

Кораловите рифове стават призрачно бели под въздействието на топлинен стрес, а през последните две години световният океан се затопли до исторически високи стойности, което се дължи на отделянето от човечеството на парникови газове, които затоплят планетата.

Кораловите рифове могат да се възстановят от травмата, но учените заявиха пред АФП, че времето за възстановяване се скъсява, тъй като температурите на океана остават по-високи за по-дълго време.

Условията в някои региони са били достатъчно екстремни, за да „доведат до многовидова или почти пълна смъртност на кораловия риф“, предупреди Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ (NOAA).

Последният епизод е бил толкова тежък и продължителен, че дори по-устойчиви корали са се поддавали, каза Мелани Макфийлд от инициативата „Здрави рифове за здрави хора“, която е специализирана в Карибския басейн.

IStock

„Ако продължавате да имате гореща вълна след гореща вълна, е трудно да се види как ще се случи възстановяването“, подчерта ветеранът в областта на рифовете от Флорида.

Избелването настъпва, когато коралите изхвърлят водораслите, които осигуряват не само характерния им цвят, но и храна и хранителни вещества, което ги излага на болести и евентуално на смърт.

IStock

Покритието на живите корали е намаляло наполовина от 50-те години на миналия век насам поради изменението на климата и увреждането на околната среда, се казва в изявление на Международната инициатива за коралови рифове, глобално партньорство за опазване на околната среда, направено днес.

Учените прогнозират, че при затопляне с 1,5 °C около 70-90 % от кораловите рифове в света могат да изчезнат - катастрофална перспектива за хората и планетата.

Кораловите рифове поддържат не само морския живот, но и стотици милиони хора, живеещи в крайбрежните общности по света, като осигуряват храна, защита от бури и поминък чрез риболов и туризъм.

IStock

Масовото избелване на коралите е наблюдавано за първи път в началото на 80-те години на миналия век и е една от най-известните и видими последици от постоянно повишаващите се температури на океана, причинени от глобалното затопляне.

Последното избелване на коралите е четвъртото и най-голямото досега и второто за десетилетие, като надхвърля рекордната засегната площ по време на последния епизод от 2014-2017 г.

„От 1 януари 2023 г. до 20 април 2025 г. топлинният стрес с ниво на избелване е засегнал 83,7 % от площта на кораловите рифове в света“, посочи NOAA в последната си актуализация на 21 април.

Океаните съхраняват 90% от излишната топлина, причинена от изгарянето на изкопаеми горива от човечеството, което води до по-високи температури на морето, които са основната причина за избелването на коралите.

„Връзката между емисиите от изкопаеми горива и смъртността на коралите е пряка и неоспорима“, каза Алекс Сен Гупта, климатолог от Университета на Нов Южен Уелс в Австралия.

За да се съобрази точно с повишения риск от масова смърт на коралите вследствие на това събитие, NOAA беше принудена да добави три нови нива към широко използваната скала за предупреждение за избелване.

„Това е еквивалентът на кораловите рифове на добавянето на категории 6 и 7 към скалата на тропическите циклони“, добави Сен Гупта.

Планетата вече се е затоплила с поне 1,36 °C в сравнение с прединдустриалния период, сочи мониторингът на климата на ЕС „Коперник“.

Учените прогнозират, че прагът от 1,5 °C може да бъде преминат в началото на следващото десетилетие.

При 2 °C почти всички корали ще изчезнат.

Ако сегашната политика на всички правителства в областта на климата се приложи изцяло, светът може да се затопли с до 3,1 °C до 2100 г.

*Източник: БГНЕС