П рез втората половина от изминалия период в някои райони, особено във високите котловинни полета на Западна България, бяха регистрирани минимални температури между минус 10–15оС. Тези температури, при условия без или с частична снежна покривка, са предпоставка за повреди при зимните житни култури, намиращи се в начални етапи на развитие и някои трайни насаждения, пише на сайта на секция „Агрометеорология“ при НИМХ.
През следващия седемдневен период (28.01.-02.02.) агрометеорологичните условия ще се определят от динамично време. Прогнозираните средни температури за периода ще поддържат в покой зимуващите земеделски култури. В момента пшеницата и ечемикът, които са в покой, се намират във фазите - братене (агростанции Новачене, Павликени, Ямбол, Любимец, Пловдив, Пазарджик, Долни чифлик, Карнобат), трети лист (агростанции Кнежа, Николаево, Търговище, Хасково, Кюстендил), поникване и начало на листообразуване (агростанции Бъзовец, Сливен, Чирпан).
През втората половина на периода ще има валежи.
През първата половина от периода се прогнозира относително сухо време. Условията ще позволяват извършване на резитби при трайните насаждения, а в районите, където почвата не е преовлажнена (Новачене, Царев брод, Долни чифлик, Хасково) и провеждане на почвообработки на площите, предвидени за пролетна сеитба. Поради прогнозираните валежи през втората половина на периода, агрометеорологичните условия ще ограничават възможностите за работа на полето. През периода критични минимални температури за земеделските култури не се прогнозират. *Седмичната агрометеорологична прогноза се изготвя на базата на седмичната метеопрогноза, издадена в четвъртък.