0

Н астъпилото застудяване през изтеклия период прекрати преждевременните вегетационни процеси при есенните посеви на места в югозападните и източните райони на страната, провокирани от наднормените януарски температури.

През периода до 13 февруари агрометеорологичните условия ще се определят от температури под климатичните норми за първата половина на февруари и ще поддържат в покой зимните житни култури, посочват от Секция „Агрометеорология“ при НИМХ. Прогнозираните минимални стойности са над критичните за зимуващите във фаза трети лист и братене посеви с пшеница и ечемик.

Сухо

През периода съществени валежи не се очакват и състоянието на горните почвени слоеве ще позволява провеждане на почвообработки и подхранване на есенниците с азотни минерални торове. При провеждане на традиционните резитби в лозовите масиви е препоръчително лозите да се обследват за болестта екскориоза. Нападнатите от патогена части трябва да се отстраняват и унищожават, а инструментите – дезинфекцират.

Мероприятия

През второто и третото десетдневие на февруари съществени валежи не се очакват и условията ще позволяват провеждане на сезонните агротехнически мероприятия: резитби в лозовите и овощните насаждения, зимни растителнозащитни пръскания при овошките, подхранване на есенните посеви с азотни минерални торове, предсеитбени обработки на площите, предвидени за засяване с ранни пролетни култури (грах, фий, овес, пролетен ечемик).

През втората половина на февруари зимните житни култури трябва да се обследват за наличие на вредители: полска полевка (ПИВ - 1 активна колония/дка), успешно презимувалите ларви на обикновения житен бегач (ПИВ - 5 ларви на m²) и при численост на вредителите над прага на икономическа вредност (ПИВ) е препоръчително при първа възможност да се извърши инсектицидно третиране.