Ю лия Навалная е красива жена. Много хубава и в най-дълбоката си мъка тя някак не навява въпроси за това как издържа, как понася огромния натиск, на който я обрича съдбата.
Западните медии обичат да пишат и да говорят за вдовицата на руския опозиционен лидер Алексей Навални. Интересна им е – със стоманения си поглед, с решителността, която излъчва, със смелостта, с която говори и действа. Ето, Юлия произведе пак новина – заяви в интервю пред Би Би Си, че един ден възнамерява да стане президент на Русия.
Ген
Който познава обаче рускините, надали намира нещо толкова необичайно в Навалная. Тяхното ДНК е изтъкано така, че трудно могат да бъдат уплашени или сломени. Преди години това се използваше за възхвала на комунизма, на идеологическите героини от Втората световна война. Но руската жена не е само някакъв лозунг от заводски плакат. Ето, Навалная превръща качествата й в оръжие срещу човека, който смята за най-големия враг. Неин и на Русия. Владимир Путин.
Навалная върви в комплект със съпруга си, дори когато той вече е мъртъв. Не защото й липсва характер да изпъква сама, а защото наистина го обича. Обича го дори когато две години не го е виждала след затварянето му в Сибир. Той умира без тя да има достъп до него. Дори и до мъртвото му тяло, защото върне ли се в Русия, я чака неговата съдба. Обича го, като отглежда двете им деца, днес вече пораснали млади хора.
Алексей и Юлия щастливи в края на 90-те.
Обречена
Всичко това не е никак, ама никак лесно. Юлия е жена, която е обречена да няма личен живот. Защото е вдовицата на Навални, символа на борбата срещу Путинова Русия. Защото показва на света, че Русия има друго лице. Зад което застават милиони жени като нея.
Затова никак няма да е чудно, ако един ден тя изпълни обещанието си и стане президент в родината си. Историята в последните десетилетия се движи с такава бясна скорост и подлежи на такива обрати, че немислимото днес става реалност още утре, докато още не си успял да примигнеш.
Заплаха
Навалная знае, че е изправена пред арест, ако се върне у дома, докато президентът Путин все още е на власт. Администрацията му я обвини в участие в екстремизъм. Това не е празна заплаха. В Русия това може да доведе до смърт, отбелязва Би Би Си в кореспонденцията си към нейното интервю. Поводът са мемоарите на мъртвия й съпруг, издадени на основата на негови записки от затвора.
Когато настъпи подходящият момент, „ще участвам в изборите... като кандидат“, казва тя пред Би Би Си. „Моят политически опонент е Владимир Путин. И ще направя всичко, за да падне режимът му възможно най-скоро”.
Приживе Алексей споделя, че съпругата му може би ненавижда сегашния лидер в Кремъл дори повече от него. Но, както е казал Наполеон, зад всеки успял мъж седи една умна жена. И Юлия също дълго е в сянката на мъжа си, без това да я притеснява особено – тя е той и той е тя.
Алексей
Алексей Навални беше отровен с нервнопаралитичното вещество Новичок през 2020 г. Той беше откаран със самолет в Германия за лечение и германският канцлер поиска отговори от режима на Путин. Навални работи с изследователите на сайта Белингкат (в който участва и българинът Христо Грозев) и проследи отравянето до руската служба за сигурност ФСБ, напомня Би Би Си. Той и Юлия се връщат в Русия през януари 2021 г., където е арестуван при кацането.
Мнозина питат защо са се върнали. Ето отговора на Юлия: „Не можеше да има дискусия. Просто трябваше да го подкрепя. Знаех, че той иска да се върне в Русия. Знаех, че той иска да бъде със своите поддръжници, искаше да бъде пример за всички тези хора със своята смелост, за да покаже на хората, че няма нужда да се страхуват от този диктатор. Никога не съм позволявал на мозъка си да мисли, че той може да бъде убит... живяхме този живот десетилетия”.
Ето така с обикновени думи, накратко, Навалная обяснява любовта си към мъжа на живота й. Да си омъжена за човек, за чиито действия се изисква доста голяма доза дързост, авантюризъм дори, вече е огромна смелост.
Навални прекара 295 дни в изолация, откаран в мразовития Сибир, в наказателна колония, напомняща за царска Русия и тогавашните опозиционери, обречени на каторга.
Наказван е за нарушения, включително разкопчаване на горното копче на униформата. Бил е лишен от телефонни разговори и посещения. Юлия казва: „Обикновено нормалната практика е изгонване само за две седмици и това е най-тежкото наказание. Съпругът ми прекара в изолатора почти една година".
С двете деца преди отравянето с Новичок.
Желания
Навалная не е можела да посещава или да говори със съпруга си в продължение на две години преди той да почине. Тя казва, че Алексей е бил измъчван, гладувал и държан в "ужасни условия". Затова за нея предприетите от Запада мерки след смъртта му са като „шега“. Тя призовава международната общност да се „страхува малко по-малко“ от Путин. Тя иска да види президента заключен. „Не искам да е в затвора някъде в чужбина, в хубав затвор с компютър, хубава храна… Искам да е в руски затвор. И не е само това - искам той да бъде в същите условия, в които беше Алексей. Но това е много важно за мен”.
След смъртта на опозиционния лидер не се откриха преки доказателства, че той е бил убит. Но дори това да е вярно - а Юлия не смята така и събира сведения в обратната посока - кончината му е резултат на всичко, което режимът на Кремъл му причини. И съпругата не дава вид, че ще спре борбата. Напротив, изглежда все по-решителна.
Живот
Юлия Навалная е родена на 24 юли 1976 г. в Москва в семейството на руския учен Борис Абросимов и служителка в министерството на леката промишленост. Майка й Алла се развежда с баща й, когато дъщерята е в пети клас и се омъжва повторно за съветски служител.
Юлия няма и 10 години, когато започва перестройката. На 15 е, когато се разпада СССР. Завършва международни икономически отношения в университета „Георгий Плеханов“, а след това прави аспирантура в бизнес училище в Дания като стипендиантка на академичен обмен.
През лятото на 1998 г., докато е на почивка в Турция, Юлия се запознава с Алексей Навални. По това време тя работи в банка, а той е московски адвокат, и двамата са на 22. Самият Навални по-късно разказва: "Спомням си, че тя ме порази още при първите срещи: руса, красива и знаеше имената на всички министри".
Самата Юлия казва, че от дете с интерес е следяла обществения и политически живот: "Гласувах на всички избори, след като навърших 18 години". След банката тя работи във външнотърговска компания, а после помага в бизнеса на родителите на Навални - те произвеждат мебели от ракита. Тя е първата му секретарка и асистент, когато започва политическата му дейност.
Юлия с порасналите Дария и Захар.
Политиката
Женят се 2 години след запознанството. През 2001 г. се ражда първото им дете – дъщерята Дария, а през 2008-а – синът Захар. Юлия се отдава на семейството си и помага все по-активно в обществената дейност на Алексей. През 2000 г. става член на руската опозиционна партия „Яблоко“, докато Навални е зам.-председател на московския ѝ клон. Прави преводи и бизнес планове. "Бях невидим помощник", казва тя пред списание "Афиша" през 2014 г. "Когато антикорупционната дейност на Алексей стана по-известна, изглеждаше съвсем очевидно, че просто няма да мога да работя", допълва тя. "Винаги съм искала да бъда съпруга на политик, а не самата аз политик". Навалная започва да ходи с него на протести и също като него е задържана неведнъж. Става част от президентската му кампания през 2018 г. (тогава Върховният съд на Русия забрани на Навални да се яви на изборите).
В интервю за „Индипендънт“ през 2021 г. журналистката Евгения Албац, близка до семейство Навални, описва нейната роля така: "Юлия е неговият треньор. Тя го прави по-добър човек".
Дори след смъртта на съпруга си, когото вижда за последен път в съдебната зала, тя каза, че няма намерение да поеме по пътя на жена-политик. Направи го и през 2022 г., когато излезе документалният филм "Навални", разобличал руските отровители и получил "Оскар".
Промяната
Но кончината на Алексей променя всичко. Часове след съобщението за това Юлия изнесе реч на Мюнхенската конференция по сигурността, в която каза, че Путин и другите виновни за смъртта на съпруга ѝ ще понесат отговорност, и че „този ден ще дойде скоро”. Следват множество политически срещи със световни лидери. На 1 юли 2024 г. Навалная е избрана за председател на Фонда за защита на правата на човека, а от 8 юли е осъдена от московски трибунал задочно за участие в екстремистка група. Така пътят й към родината е затворен, поне докато Путин е на власт.
Михайлина Димитрова