О пожарените горски площи се увеличават, но не и парите за превенция, противопожарните мерки не се изпълняват напълно.

Над 35% от територията ни е гори, но не използваме пълноценно потенциала им заради пропуски в планирането и управлението.

Четиринадесет години след влизане в сила на Закона за горите все още не е проведена национална инвентаризация.

Това са част от констатациите в одитния доклад на Сметната палата за горите, обхващащ периода от началото на 2021 г. до края на 2023 г.

Площи

България разполага с близо 4 милиона хектара гори, които заемат над 35% от територията й. От 2021 г. размерът на опожарените горски площи се увеличава, но за превенция не са поискани повече пари, нито пък се изпълняват предвидените противопожарни мерки. Националната стратегия за управлението на горския сектор е изтекла през 2020 г., няма и актуален национален план. Това създава риск за устойчивото развитие, което е основен фактор в борбата срещу изменението на климата. Липсата на ефективно планиране на областно ниво пък възпрепятства провеждането на регионалната политика за развитие на горското стопанство, пълноценното възмездно ползване, наред с дейностите по опазване на горите от пожари.

По една от бюджетните програми, с която се финансират политиките за управление на горите - „Планиране, опазване от посегателства, пожари и лесозащита“, не се предвиждат и разходват средства за противопожарни мероприятия, а само за инвентаризация и изработване на областните планове, както и за ведомствени разходи за издръжка.

Промени

Същевременно заради климатичните изменения е отчетена тенденция за увеличаване на риска от пожари. По данни на Изпълнителна агенция по горите през 2021 г. при 349 броя пожари са изгорели над 3 хил. ха (0,08 на сто от горската площ), през 2022-ра броят на пожарите е 516, изпепелени са над 8 хил. ха (0,21%). През 2023 г. при 448 броя пожари са изгорели над 6,3 хил. ха (0,15 на сто), а само до 31 юли 2024 г. са регистрирани 347 пожара, които са унищожили двойно повече площи – над 12,7 хил. ха (0,32% от горите).

От ИАГ отчитат, че предвидените противопожарни мерки не се изпълняват в пълен обем поради недостиг на финансови средства.

Анализ

Още през 2020 г., след анализ на резултатите от проверки за изпълнение на противопожарни мерки и мероприятия, са дадени указания на директорите на ДП за включване във финансовите планове на необходимите финансови средства за изпълнение в пълен обем на предвидените противопожарни мероприятия. Но за периода 2021-2023 г. от ИАГ се отчита отново липсата на предвидени средства за противопожарни мероприятия във финансовите планове на някои от държавните горски и ловни стопанства, както и непредприети действия по изпълнението на мерките в срок.

В програмния бюджет на МЗХ за 2024 г. и в бюджетната прогноза за 2025-2026 г. планираните средства по тази програма не са увеличени и са толкова, колкото са залагани от 2021 г. насам - около 5 млн. лв. Това не гарантира осъществяване на достатъчно дейности по планиране, опазване от посегателства, пожари и лесозащита в горските територии, констатират одиторите.