Б ългария ще бъде първата държава в Европа с работещ реактор от типа AP1000. Страната ни вече има одобрена площадка и ОВОС за проекта за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков на симпозиум, организиран от „Уестингхауз“ в София.
Възможностите за инвестиции в ядрената централа в Козлодуй са обсъдили българският министър Станков и министърът на енергетиката на САЩ Крис Райт.
Подписани са множество меморандуми с български компании за участие в проекта. Той ще бъде най-големият в българската икономика, в пиковия момент за него ще работят около 10 000 души.
Действия
Окончателното инвестиционно решение за седми и осми блок ще бъде взето през 2026 г., заяви изпълнителният директор на „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности“ Петьо Иванов. В момента се работи по осигуряване финансирането на проекта. Правителството преговаря за изграждане на гигафабрики за изкуствен интелект около новите блокове, поясни министърът.
През 2026 г. ще бъде взето окончателно инвестиционно решение. В момента се провежда процедура за избор на основен инженер и се очаква до края на май да се подпише договор. Провежда се и подбор на финансов консултант, обясни Петьо Иванов.
Безопасност
Ядрените реактори имат различни варианти за охлаждане. При реакторите тип AP1000 охлаждането е пасивно - независимо какво се случва с енергийната система те реагират мигновено и осигуряват безопасността както на реактора, така и на работата на централата като цяло. Ядрената енергетика на Франция е спасила тяхната енергийна система от прекъсване, каквото се случи в последните два дни в Испания и Португалия, съобщи министър Станков.
Новите ядрени мощности, в които ще инвестира България, ще гарантират не само нашата, но и енергийната сигурност на региона. България разполага с най-добрия енергиен микс. От едната страна са балансиращите мощности като ПАВЕЦ „Чаира“ и въглищните централи, а от друга - постоянните мощности, каквито са ядрените, обясни министърът.
