Д о понеделник, 6 януари, не можем да се женим в църква. Народните вярвания свързват времето от Игнажден (в някои райони от Рождество) до Богоявление (Йордановден) с т.нар. Мръсни (Поганни, Некрестени) дни.
През тях вилнеят различни демонични същества – караконджули, вампири, таласъми, върколаци и т.н. Те бродят по земята от залез слънце до пропяването на първи петли.
През Мръсните дни на земята идват и душите на мъртвите да видят къщите и имотите си. Това предопределя изпълняването на многобройни забрани и действия с предпазен характер, строго спазвани през целия период.
Канонът
Преди всичко са абсолютно забранени църковните бракове или ако се правят изключения, те са със специалното разрешение от съответния владика. В миналото канонът е бил нарушаван най-вече за да се прикрие бременността на консумиралата предварително брака младоженка.
В случая църквата се е съобразила напълно с народната забрана за сексуално въздържание, защото се вярва, че заченатото в тези дни дете ще бъде недъгаво или ще се превъплъти в зъл дух след смъртта си.
Днес църковните венчавки се правят, ако някой от двамата младоженци е гастарбайтер или военен, който тръгвал на задгранична мисия и няма възможност да се изчака друга дата. Клирици обясняват, че венчават въпреки канона и в случаите, ако мъжът или жената са смъртно болни.
Отец Василий Сарян разказа преди време за подобен църковен брак по изключение. При него жената била диагностицирана с рак в последен стадий. Младоженците обаче имали и деца и заради тях решили да не живеят вече в грях.
Чесън
През Мръсните дни повсеместно се спазват забраните за излизане навън след залез слънце, миенето и прането понеже водата още е „некръстена“. Освен готвено жените не бива да вършат никаква друга работа като предене, тъчене, шиене.
За предпазване от демоничните сили хората носят в дрехите си чесън. Вярва се, че умрелият през „Мръсните дни“ е много грешен и душата му се превръща във върколак или караконджул.
Магии
Периодът се смята за особено подходящ за извършването на магически действия и предсказания подобно на нощите срещу Гергьовден и Еньовден.
Тогава магьосниците и бродниците правят магии за обиране на чуждото плодородие, тогава се извършват различни гадания – предбрачни, за времето през настъпващата година, за здравето и др.
*Автори: Константин Събчев и Любомир Старидолски