0

В последните години синтетичните наркотици се превърнаха в сериозно предизвикателство за Европа. Амфетамините, метамфетамините и синтетичните катинони променят облика на пазара на наркотици. Нови психоактивни вещества продължават да се появяват ежедневно, поставяйки под въпрос адекватността на съществуващите регулаторни и здравнисистеми, се посочва в Европейския доклад за наркотиците за 2024 г. – годишен преглед, изготвян от Европейската агенция по наркотиците на ЕС.

Последните данни са прогнозирали постъпването на почти 10 хиляди европейци на специализирано лечение заради зависимост, съобщавайки, че основният им наркотик е амфетамин. Приблизително половината от тях ще търсят подобно лечение за първи път. През 2022 г. лечението заради употреба на амфетамин или метамфетамин е представлявало поне 15% от лицата, постъпили за първи път на лечение в България, Чехия, Естония, Латвия, Полша, Словакия, Финландия и Турция.

Експерти и младежи в обща кампания срещу наркотиците

„Важно е до младите хора в България да достига актуална информация за рисковете, на които са изложени при употреба на наркотици. Експертите оценяват ефекта и въздействието на новите вещества като много по-силно и увреждащо от досега познатите, а някои от тях имат все още неизвестни последствия“, казват от Сдружение „Социални иновации“, които наскоро стартираха национална кампания „Знам за наркотиците, но не употребявам!". Инициативата е насочена към превенция сред младите хора на възраст между 15 и 29 години, които да получават разбираема и ясна информация за наркотичните зависимости от медии, социални мрежи, обучения и дискусии.

Появата на нови психоактивни вещества

Пазарът на нови психоактивни вещества в Европа е динамичен и обширен, става ясно още от годишния доклад на Агенцията по наркотици на ЕС. Съществува голямо разнообразие от вещества, които не са обект на международен контрол, но могат да причинят сериозни вреди. През 2022 г. в ЕС са конфискувани рекордните 30,7 тона нови психоактивни вещества.

Производителите на наркотици се адаптират към законовите промени, създавайки нови формули, за да избегнат контрола. Китай и Индия остават основни източници на тези вещества и прекурсори за производството им. Синтетичните стимуланти, новите психоактивни вещества и синтетичните опиоиди често са разработени с цел заобикаляне на законовите ограничения и като резултат техните състав и ефекти остават слабо изследвани. Това означава, че потребителите често не знаят какво точно приемат, а рисковете от остра интоксикация, отравяния или хронични здравословни проблеми значително се увеличават.

Опасностите от синтетични канабиноиди

През 2023 г. синтетичните канабиноиди заеха централно място сред новопоявилите се вещества, като девет нови типа бяха регистрирани, четири от които са полусинтетични. Тези вещества често се добавят към продукти, които визуално приличат на канабис, излагайки потребителите на риск от неволно поглъщане. Те са и най-често използваните чрез вейпове, особено популярна мода и в България.

Още по-притеснително е увеличаването на наличността на хранителни продукти, съдържащи синтетични канабиноиди, под формата на сладкиши и други лакомства – например популярните сред тийнейджърите желирани бонбони, достъпни и с поръчка по интернет. Такива продукти, регистрирани в поне пет европейски страни от 2019 г., са довели до сериозни отравяния, включително сред деца. Освен това синтетичните канабиноиди са били открити и в други наркотици, като замърсен хероин, който през 2023 г. причини вълна от отравяния във Франция и Литва.

Ролята на синтетичните катинони

Синтетичните катинони, които често се използват като заместители на амфетамини и MDMA, заемат все по-важно място на европейския пазар на стимуланти. Конфискуват се големи количества 3-CMC (clophedrone) и 3-MMC (metaphedrone), главно внесени от Индия, което подчертава тяхното значение. Допълнителен повод за тревога е, че тези вещества започват да се произвеждат и в Европа. Катиноните често се предлагат заедно с други наркотици, което увеличава риска от сериозни здравни проблеми. През последните години те всепо-често се продават като MDMA или се използват за фалшифициране на този наркотик.

Нови синтетични опиоиди: потенциална криза зрее и в ЕС

Новите синтетични опиоиди, като нитазеновите производни, представляват сериозна заплаха за здравето в Европа. Тези вещества са изключително силни и малки количества са достатъчни за производството на голям брой улични дози, което увеличава риска от животозастрашаващи отравяния. В САЩ синтетичният опиоид фентанил беше в основата на най-голямата обществена здравна криза с висока смъртност. Фентанилът действа пет пъти по-силно от хероина и сто пъти по-мощно от морфина. Дори два милиграма от него могат да бъдат смъртоносни. В Европа тези вещества не са били централен проблем, но ситуацията бързо сепроменя. Доскоро опиоидът бе познат най-вече в САЩ, но все повече навлиза и в Германия. Статистиката от 2022 г. показва, че най-малко 163 смъртни случая са били свързани с фентанил.

През 2023 г. седем нови синтетични опиоиди бяха докладвани в Европейската система за ранно предупреждение, шест откоито принадлежат към нитазеновата група. В Ирландия и Франция бяха регистрирани отравяния, причинени от нитазени, продавани като хероин, а в Естония и Латвия тези вещества вече представляват значителна част от смъртните случаи от свръхдоза.

Експертите са притеснени, че европейският наркопазар може да бъде засегнат и от международни развития, чрез които употребяващите да бъдат подведени и да вземат вещество, което ще ги доведе до неизвестни последици, вероятно по-вредни от предполагаемите. Такъв пример е забраната за отглеждане на опиумен мак в Афганистан, която може да доведе до намаляване на доставките на хероин и потенциална поява на нови синтетични опиоиди като заместители, увеличавайки свързаните с тях рискове. С нарастващото влияние на синтетичните наркотици в Европа се налага преразглеждане на подходите за превенция, лечение и намаляване на вредите, посочват специалистите.

Какви са основните послания на кампанията „Знам за наркотиците, но не употребявам“?

Информираността е ключът към превенцията: Кампанията ще предостави на младежите точна и достоверна информация за наркотиците, за да могат да вземат информирани решения.

Всяка зависимост може да бъде преодоляна: Младите хора ще бъдат насърчавани да търсят помощ и да не се срамуват от проблемите си.

Здравословният начин на живот е най-добрата защита: Провеждане на паралелна онлайн кампания та "Моето тяло, моето здраве", която цели да промотира здравословното хранене, физическата активност и други полезни навици, които да мотивират младите да търсят смисъла в полезното, вместо в деструктивното поведение.

Взаимната подкрепа е от съществено значение: Младежите ще бъдат насърчавани да се подкрепят и да създават общности, чрез провеждане на паралелна кампания "Искам да споделя, искам да знам", в която ще могат да научат да споделят, за да получат помощ. Поставяйки въпроса "Искам да споделя, бихте ли ме осъдили за това?", тя ще предизвиква възприятията на младежите и ще ги прикани да се замислят за неудобната реалност, която стои зад употребата на наркотици и алкохол от много млади хора.


Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Национална програма за младежки дейности по чл. 10а от Закона за хaзарта (2023-2025) на Министерството на младежта и спорта по договор № 25-00-53/21.11.2024 г.

Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от бенефициента Сдружение "Социални иновации".