0

Ш ест млади египетски лешояда бяха настанени в адаптационната волиера в Източните Родопи, която наричаме "Училище за лешояди". Преди това птиците са били прегледани в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", където ветеринарите са им поставили и орнитологични пръстени за бъдещо разпознаване. Това съобщи на официалната си интернет страница Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).

ПОРЕДНА ЖЕРТВА: Откриха отровена птица от световно застрашен вид (СНИМКА)

Две от птиците са дарени от зоопарка в Прага и ще станат част от усилията за възстановяване на популацията на вида в България. Те са сестри, излюпени от една от най-опитните размножаващи се двойки в зоопарка, посочиха от дружеството. Останалите четири са спасени малки от дивата природа, излюпени по-късно през миналата година.

БЕЗУМИЕ: Отрова уби няколко белоглави лешояди у нас (СНИМКИ)

Младите птици ще прекарат около два месеца и половина в адаптационната волиера под непрекъснатото наблюдение и грижи на експертите от БДЗП. През този период ще имат възможност да наблюдават поведението на дивите египетски лешояди, които посещават площадката за подхранване, да привикнат към климатичните особености на района, да свикнат да използват различни видове храна и да нощуват на дървета, съобщиха също от БДЗП. За да се избегне свикване с хора, храната и водата ще се подават чрез специални отвори, без пряк контакт, разказаха още от организацията.

В България в момента гнездят само 35 двойки от световнозастрашения вид. Програмата за реинтродукция на египетския лешояд започна през 2018 г., а до момента пет от освободените птици вече са сформирали двойки в дивата природа и са отгледали успешно три малки, казаха също от БДЗП. Дейностите се извършват в рамките на проект „Зеленият пояс на Югоизточна България“, финансиран от Програмата за застрашени ландшафти (ELSP).

През юли миналата година БДЗП съобщи, че за първи път в България египетски лешояд, отгледан на закрито, е дал поколение в дивата природа. Женската птица Изи е излюпена в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани през 2019 г., а година по-късно е освободена в дивата природа на Източни Родопи от екип на БДЗП. Мъжката Лъки беше дива птица.

*Източник: БТА