0

В ърховният касационен съд вписа Българската православна старостилна църква в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Това обявиха от храма на страницата си. 

Досега магистратите не я регистрираха, защото се налагаше становището, че втора православна църква освен БПЦ не може да съществува. Така сега тя вече е легитимна религиозна институция според Закона за вероизповеданията. Решението на съда е окончателно. То отваря врати за нови православни църкви у нас, а СГС повече не може да отказва подобни регистрации. 

Състояние

Новата църква има 15 храма в страната, а катедралният й „Успение на Пресвета Богородица“ е в столичния кв. „Бъкстон“. Към старостилиците принадлежи и девическият манастир в квартал Княжево. То отваря врати за нови православни църкви у нас, защото СГС няма основание повече да отказва на общности регистрация, ако в името им се съдържа „православна църква“. 

Сага

Старостилната църква се отделя от БПЦ през 1990 г. поради несъгласие с използването на новоюлианския - де факто грегориански  - календар в църковното богослужение. Сред някои от консервативните среди в БПЦ винаги е съществувало недоволство още от неговото приемане през 1968 г. Тогава двама архимандрити – Серафим и Сергий, се обявяват против и се отделят от БПЦ.  В 1993 г. т.нар. Синод на противостоящите (гръцките старостилци) дава автокефалия на Българската православна старостилна църква и сегашният неин глава Фотий е ръкоположен за епископ с титлата Триадицки. През ноември 2011 г. старостилната църква подава документи за регистрация пред Софийски градски съд. Тогава Светият синод на БПЦ обяви, че не възразява, при условие че Българската старостилна църква се регистрира без думата „православна“.