0

Р умънски гражданин спаси от боклука бронзова плочка с лика на талантливия български майстор Колю Фичето и я дари на Историческия музей в Дряново.

Преди около 25 години Кристиян-Михай Пастрама от Гюргево намерил плочката захвърлена сред отпадъци в покрайнините на едно близко село. Била добре запазена и надписът на кирилица „Колю Фи-чето Лето 1881“ можел да се прочете. Човекът нямал никаква представа кой е изобразен, но си помислил, че бронзовата плочка може да е ценна и я прибрал в дома си.

Стойност

„Неотдавна реших да се обърна към г-жа Ана Тату от Гюргево, която поддържа фейсбук страница за историята и културата на Гюргево – Giurgiu neoficial. Попитах я дали предметът е ценен и знае ли кой е изобразен“, обясни пред „Телеграф“ Кристиян-Михай Пастрама, който работи като шофьор.

Ана Тату поддържа страницата Giurgiu neoficial от 8-9 години и понякога добавя и малки истории от Русенско. С времето хората свикнали да я питат за какви ли не неща. „Така направи и г-н Пастрама, който ми изпрати съобщение и снимка на плочката.

Името не беше трудно за разчитане и всъщност знаех нещо за Никола Фичев. Обясних на г-н Пастрама, че е голям български архитект и строител и му обърнах внимание на моста край Бяла, който няма как да пропусне, ако поне веднъж е пътувал за Велико Търново.

Човекът си помисли, че може би плочката има някаква стойност и е добре да я дари на музей. Насочих го към музей в България, тъй като по право тя принадлежи на българите“, обясни пред „Телеграф“ Ана Тату.

Пример

От своя страна тя се обърнала към българския румъноговорящ журналист Владимир Митев. Той осъществил връзка с Историческия музей в Дряново – родния град на Колю Фичето, и плочката вече е във фонда на културния институт.

„Това е един изключителен жест, който може да служи за пример. Дарението става още по-ценно за нас, защото е направено в годината, когато с поредица от събития отбелязваме 225 г. от рождението на Колю Фичето“, сподели директорът на Историческия музей в Дряново Иван Христов. Уредникът Симона Оливерова, която е осъществила комуникацията по предаването на плочката, вече е изпратила свидетелство за дарение на Кристиян-Михай Пастрама в Гюргево.

Уредникът в Дряновския музей Симона Оливерова с дарението

 Уредникът в Дряновския музей Симона Оливерова с дарението
Жанета Йорданова

„Каним г-н Пастрама да посети Дряново и нашия музей. Дарението ще бъде обработено и ще обогати фонда ни. Ние имаме такава плочка със същия надпис, дори е изложена в експозиция, но е по-малка. Тази е с по-големи размери – 14 на 16 сантиметра, и вероятно е имала дървена основа“, поясни Оливерова.

Бронзовата плочка е възможно да е била изработена по повод 100-годишнината от смъртта на Колю Фичето, отбелязана у нас през 1981 г. Не е ясно как предметът е попаднал в гюргевското село. Това може да е станало по най-различни начини. В случая важното е, че един чужд гражданин е проявил загриженост, а постъпката му наистина може да бъде за пример.

15 събития за 225 г. от рождението му

С Национална юбилейна програма „(Нe)познатият Колю Фичето“ Историческият музей в Дряново и община Дряново отбелязват 225-годишнината от рождението на Колю Фичето. Програмата, която е под патронажа на Министерството на културата, включва 15 събития за деца и възрастни през цялата 2025 г.

Музеят притежава същата плочка, но с по-малки размери

 Музеят притежава същата плочка, но с по-малки размери
ИМ-Дряново

Вече е представен календар с архитектурни обекти на Първомайстора. Децата от цялата страна са поканени да се включат в Националния конкурс „Преминал майстор през земята“ за рисунка, макет, литературна творба или кратко видео.

През юли е организиран Национален пленер по живопис, а през септември в Дряново ще пристигнат родственици на Колю Фичето от страната и чужбина. Връхната точка на честванията ще бъде от 1 до 3 октомври, когато десетки учени ще вземат участие в Национална научна конференция „(Нe)познатият Колю Фичето“.