0

О мбудсманът Диана Ковачева възрази срещу намерението на Министерството на образованието и науката (МОН) да въведе такса за повторно явяване на матура за повишаване на оценката. Това съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.

Идеята е залегнала в наредба за оценяване на резултатите от обучението на учениците, качена за обществено обсъждане. В проекта на наредбата е предвидено, че размерът на парите, които ще трябва да заделят зрелостниците, ще е съгласно тарифата за таксите, които се събират в системата на предучилищното и училищното образование. Каква ще е стойността обаче е неясно, отбелязва омбудсманът. 

Според Диана Ковачева подзаконовият нормативен акт е в разрез със Закона за държавните такси от държавни такси, съгласно който всички документи за получаване на основно и средно образование, издавани от учебните заведения и от МОН са освободени от такси.

На 6 март парламентът на второ четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Така за целите на кандидатстването във висше училище зрелостници или лица, притежаващи диплома за средно образование, по свое желание имат право еднократно, в рамките на учебната година на завършването си или на следващата, да положат изпит по реда на държавните зрелостни изпити по учебен предмет, по който вече са положили успешно държавен зрелостен изпит, но не са доволни от оценката си. Резултатът от изпита не променя този от матурата в дипломата за средно образование и се отразява в удостоверение за положен изпит по реда на държавните зрелостни изпити за целите на кандидатстването във висше училище.

Поводът за тази промяна, отправена от Диана Ковачева още в 48-ото Народно събрание, бяха постъпващите в институцията на обществения защитник все повече жалби и сигнали от родители и зрелостници, според които е неприемливо да няма втори шанс за явяване на задължителните зрелостни изпити за повишаване на оценка. В тях родителите настояваха децата им да имат право да повишат оценката си от матурата, защото досега тя оставаше „до живот“, без никаква възможност да я коригират. 

Омбудсманът алармира, че в институцията вече постъпват жалби и сигнали от недоволни родители и бъдещи зрелостници, които са обезпокоени от факта, че във въпросната наредба се предвижда такса за явяване на изпита, за която дори не е определен размер.

Гражданите посочват още, че „държавата ще заплаща таксите за обучение на студентите, а в същото време ще се събират такси за явяване на ДЗИ“ и настояват разходите за полагането на този изпит да не бъдат за сметка на младите хора.

„Бих искала да отбележа, че явяването на желаещите за повишаване на оценката от ДЗИ ще става на планираните дати през сесия май-юни и сесия август-септември, определени със заповед на министъра на образованието и науката, което не води до допълнителни разходи за организация и провеждане на изпитите, така че хората да бъдат натоварени финансово. Тъй като желаещите за повишаване на оценката и зрелостниците се явяват в рамките на вече организираните сесии, едните да заплащат такси за явяване на ДЗИ, а другите да се явяват без заплащане е дискриминационно спрямо желаещите да повишат резултатите си за целите на кандидатстването във ВУЗ“, пише омбудсманът.