140 милиона лева са необходими за увеличение на заплатите в държавните университети до края на годината, обясни пред „Телеграф“ председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова. Очаква се университетите да затворят врати в знак на протест в понеделник. Причината е именно липсата на средства за вдигане на възнагражденията на академичната общност.
СЛЕД ЗАПЛАХАТА С ПРОТЕСТИ: Държавата развърза кисията, отпуска милиони на университетите!
Закон
Увеличението на възнагражденията е заложено в Закона за висшето образование, но постъпления от страна на държавата няма, обясни още тя. Заплатите в сектора са на нива от началото на 2023 година. Инфлацията обаче изяжда доходите на работещите в сферата на висшето образование.
„За да се изпълнят нормите на Закона за висшето образование, са потребни още около 140 милиона лева. В университетите до този момент не са получили нито един лев“, каза още професорът.
Заплатите на администрацията в университетите пък са близки до минималните. „Тези хора получават малко повече от хигиенистите. Този член от закона, които казва, че средната работна заплата в сектора трябва да стане 180% от средната брутна за страната, визира вече и тях. Ние не искаме нищо повече от това да се изпълни Закона за висшето образование“, коментира още проф. Темелкова.
Финанси
Междувременно служебното правителство съобщи, че ще предостави 39 млн. лв. допълнително финансиране на възнагражденията на академичния състав, считано от 1 януари, съобщи МС. Така заплатите на асистентите ще скочат от 1810 лв. на 2100 лв. Повишението ще обхване 33 държавни висши училища с 2086 асистенти. Приетите от Народното събрание промени в Закона за висшето образование предвиждат и увеличение на заплатите на академичния състав от 1 април 2024 г. Общият финансов ресурс за това обаче възлиза на около 184 млн. лв., което води до необходимост от осигуряване на значителен финансов ресурс от държавния бюджет, който не е предвиден със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 година, посочват от правителството. "Единственият възможен източник за това е да бъдат осигурени за сметка на преструктуриране на капиталовите разходи по централния бюджет, вкл. Инвестиционната програма за национални проекти, приета със Закона за държавния бюджет за 2024 година“, обясняват от МС.
В понеделник вузовете няма да провеждат занятия, а администрацията няма да обслужва студентите. Браншовият синдикат по висше образование и наука в КНСБ предупреди, че в понеделник преподаватели, учени и метеоролози излизат на протест пред финансовото министерство заради липсата на средства за заплати.
Милена Димитрова