Ц ърквата „Свети Димитър” в симитлийското село Брежани привлича туристи с икони като в тези в „Александър Невски“. Храмът е опожаряван два пъти, но след това е построен отново от местните хора, за да е вече 177 години средище на християнските ценности и българщината.
В божия дом се пазят икони от първата задруга на банските зографи, икони от беровските зографи, както и икони от руските зографи, рисували и храм „Александър Невски” в София. Стенописите в олтара са от първата задруга на зографите от Банско. Тук са творили зографите Михалко Йованов Голев, Велян Огнев приблизително през 1860 година. Има и стенопис, който вероятно е от зографите от Берово. Изключително естетични са иконите, които са създадени от майсторите, изографисали и храм „Св. Александър Невски”.
Гордост
Църковното настоятелство и ръководството на Сдружение „Хора и традиции” организираха ремонт на храма по повод 170-годишнината му, която бе чествана тържествено през 2017 година. При ремонтните дейности строители от Брежани откриха на северната стена под мазилката стенопис на покровителя на храма - свети Димитър. Светецът се смята за покровител на населеното място от неговите жители. Ценният стенопис е от втория период на храма - след 1920 година. Местните хора са категорични, че църквата е една от най-големите им придобивки, с които се гордеят пред своите гости.
Православният храм „Св. Димитър” в Брежани е сред най-старите действащи православни храмове в цяла Югозападна България. По-стари от него са само църквите „Св. Троица” в Банско и катедралният храм в Благоевград.
Инициатива
Тук често идват и деца от община Симитли и региона, които са част от инициативата „Да върнем децата в храма“. В църквата учениците научават как да се кръстят, кой е свети Димитър, как се подреждат иконите, запознават се и с историята на православния храм. Местните хора очакват на Димитровден - 26 октомври, много гости и миряни. Ще се отслужи водосвет и ще се раздаде курбан за здраве на миряните.
Владимир Симеонов