Б огаташи масово окупират общински жилища. Те плащат символичен наем и стоят там години наред, вместо в апартаментите да бъдат настанявани нуждаещи се бедни и болни хора.
Това поакза проверка на „Телеграф“. Проблемът е най-масов в София и големите градове. По неофициална информация в поне половината от социалните жилища живеят заможни българи. Кметът на район „Красно село“ Цвета Николаева разказа, че сред живеещите има лице, което взима 50 хил. бонуси и 150 хил. редовна заплата.
Абсурди
Сред останалите случаи са завеждаща медицинска сестра в частна болница, която плаща по 80-100 лв. на месец, коментира Николаева. Тя обяснява, че районът отдава 218 жилища, като други 6 са негодни за живеене. „От тези 218 се натъкваме на абсурдни казуси. Най-често срещаното нарушение е при декларирането на доходите. Наемателите масово отказват да кажат какви пари получават. Затова ние изискваме информация по официален ред“, обяснява кметът. Друг абсурд е показването на много ниски доходи, но в същото време питат кога ще им бъде продадено жилището, защото от 6 години чакали, добавя тя. „Третият вид са хората, които са подали документи за закупуване на жилища с отпаднало основание те да са в тях“, продължава Николаева. Районният кмет уточнява, че има 52 картотекирани, на които заради такива некоректни наематели не може да им се помогне. „Тези, на които не им се полагат, отказват доброволно да излязат. Освобождаването се случва чрез съдебни дела, които продължават средно по 3-4 години. До момента сме иззели само 3 жилища“, обобщава Николаева и добавя, че на 140 кв. м живее сама възрастна жена, която отказва да се настанят още хора в апартамента. По думите й чакащите към момента са истински нуждаещи се, но администрацията е безсилна да им осигури дом.
Семейството
Друг казус е с петчленно семейство, в което синът – IT, взима 5000 лв. заплата, но някога е кандидатствала майката и в момента те живеят на символичен наем.
Заместник-председателят на Комисията по устройство на територията, архитектурата и жилищната политика и общински съветник от групата на ПП-ДБ-СС арх. Росица Николова каза пред „Телеграф“, че столицата разполага с около 7000 общински жилища. „Трудно е да се каже колко от тях стават за живеене, защото в някои от тях буквално падат таваните, липсват каквито и да било нормални хигиенни условия, но те са в списъка и кметовете трябва да ги отдадат“, казва тя. Въпреки това кандидатите за дом са хиляди и чакат от години. „Някои се прехвърлят към други райони с надеждата да получат подслон“, пояснява тя. Зам.-председателят споделя, че почти навсякъде имат завещани им неплатени сметки за парно, вода. „Има случай, в който един от апартаментите беше изгорял до основи. В новата наредба жилищата ще бъдат застраховани, защото трябва да опазваме имуществото“, казва тя и добавя, че вече 40% от събраните наеми общината ще връща на районните администрации, за да могат да правят текущи ремонти и да покриват разходи.
Промени
Столичната община създаде нова наредба, която в момента е качена за обществено обсъждане. Съгласно нея се създават два наема – нормиран и пазарен. Първият е за хората с ниски доходи, които ще могат да останат там 5 години, а другият е за лица с по-големи възможности, които ще могат да обитават апартамента в рамките на 7 години, като след този срок трябва да напуснат. Те ще бъдат настанявани в жилища, построени след 2015 г., и там наемателите ще бъдат избирани чрез публичен търг. „Бройката им не е толкова голяма. В момента дали ще бъдете настанени в чисто нов апартамент или в панелен блок от 80-те години е едно и също, което не е равностойно“, коментира зам.-председателят. Новонастанените ще плащат и депозит в размер на един наем, който ще се събира, за да се покриват щети, а ако такива не биват установени, ще се връщат на настанените.
Общинарите залагат и на подкрепата за млади семейства, съставени от лица на възраст между 18 и 30 години.
Търг
Идва и краят на безконтролната продажба на жилища. Те ще се разиграват на търг, а общината ще им търси стопани, ако 10 години не е бил отдаден под наем и се руши, но продажбата ще става на търг. От думите й става ясно, че хората, настанени по старата наредба, ще имат две години срок да закупят дома, в който живеят.
Пиринско
Почти 40% от общинските жилища в Благоевград са построени след 2008 г. Липсват обаче достатъчно подобрения, а и натрупаната амортизация от дългогодишното ползване на жилищата от ползвателите им прави така, че част от тях са под задоволителния минимум. Общинските апартаменти в момента са 589, от които 237 жилища се намират в санирани сгради, построени след 2008 година. Основната месечна наемна цена на 1 кв. метър полезна площ е 1,00 лв. и се отнася за всички жилища независимо от тяхното предназначение. Към момента има седем общински жилища, които са негодни за отдаване под наем поради пожари, амортизация и др. причини. По този повод са предприети действия за извършване на ремонти в тях. Жилища могат да бъдат закупени само от живеещите в тях. В картотеката на нуждаещи се от жилища лица и семейства в община Благоевград за 2025 година са включени 77 семейства.
Продават 133 апартамента в Русе
Общо 133 жилища за социално слаби от фонда на община Русе са одобрени за продажба на последната сесия на местния парламент. В крайдунавския град възможността наемателите да си закупят апартамента, в който са живели, е от 2021 г. Тогава беше отменен меморандумът от 2004 г., наложен заради преференциалните цени, на които са се продавали такива жилища, и с това местната хазна е била ощетявана. Сега получените суми се влагат в ремонт на останалите социални апартаменти, някои от които са в лошо състояние, и в закупуването на нови.
Стотици чакат във Варна
С всяка изминала година се задълбочава проблемът с общинските жилища във Варна. Увеличава се и броят на хората, които подават заявления за настаняване. Близо 1000 човека чакат за жилище във втория по големина квартал на морската столица „Младост“. В същото време наличните апартаменти са едва 380. Най-много общински апартаменти се отдават под наем във „Владиславово" (572). Сравнително по-малко има в „Приморски" (115), „Одесос" (113) и „Аспарухово" (95).
Десетки са и хората, които от години живеят в общински имоти, поддържат ги, правят ремонти и искат да ги закупят, но това към момента е невъзможно. Продажбата на общински апартаменти във Варна е спряна вече близо 10 г. заради злоупотреби, а молбите се трупат.
По темата работиха: Владимир Христовски, Любомир Славов, Жанета Йорданова
