П ревишение на нормите за замърсяване на въздуха в няколко града в страната. Мръсният въздух убива над 400 000 души в Европа само за година. Фините прахови частици и стойностите на озона са проблем и за редица български градове, чиито данни ги класират в "червената зона". Директорът на РИОСВ Видин Деница Славкова отбеляза, пред Nova news, че през последното денонощие са надхвърлени стойностите за фини прахови частици. "Това се наблюдава с тенденция следобедните и вечерните часове. Според нея причината за това е битовото отопление.
По думите й през есенно-зимния период обикновено се наблюдава такова негативно въздействие. "През последния месец са отчетени пет денонощия с превишения на нормата, а само през ноември те вече са шест", сподели Славкова. Като причинители тя определи транспорта, промишлеността и отоплението.
На този фон в Русе също има превишение на нормите за замърсяване на въздуха. Проблемът отново идва от отоплението. Проф. Любомир Владимиров, директор на дирекция „Екология и транспорт“ в Община Русе, споделя, че се правят редовни проверки за нерегламентирано горене на неразрешени материали - плоскости, пластмаса и гуми. "До момента са направени 43 проверки, предстоят още", увери той.
"Русе диша" смята, че трябва да се работи с хората с нерегламентирано отопление, а не да се налагат глоби. "Трябва да им се помага със саниране, помощи за нови печки, чистене на комините", споделиха от дружеството.
В Бургас пък се справят с мръсния въздух с мобилни станции за измерване. Маринета Николова, началник отдел "Екология" в Бургас съобщи, че се следят концентрациите на осем замърсители. "Има регистриране превишение на фините прахови частици в Долно Езерово. Фините прахови частици е единственият замърсител, по който имаме дни с наднормени концентрации", заяви тя. Общината има специална програма за замяна на печките с твърдо гориво, за да се премахне замърсяването.
Мръсният въздух остава най-голямата заплаха за здравето на европейците. Научни изследвания показват, че 17% от всички случаи на рак на белия дроб, 12% от инфарктите и 11 на сто от инсултите са повлияни от нивото на фини прахови частици. Европейската комисия иска през следващата година да наложи нови стандарти за качеството на въздуха. Настоящата цел е до 2030 година замърсяването на въздуха от фини прахови частици и озон в ЕС да бъде намалено с 55 процента. Никъде другаде по света не съществува толкова голяма обвързана мрежа от точки за измерване, която да наблюдава стойностите на замърсяване.