Ц ифрови двойници, които хората сами си програмират с помощта на изкуствен интелект, ще им помагат в работата и ще им бъдат творчески партньори.
Как това може да се прилага в различни сфери, ще покаже гръцкият учен Костас Карпузис по време на стартиралото вчера 15-о издание на Софийския фестивал на науката. Неговата презентация в „София Тех Парк“ е насрочена за последния ден на събитието – неделя (11 май) от 13,30 часа. Тя е насочена към гимназисти, студенти и възрастни.
Разходка
„От цифрови двойници и подсказващи алгоритми до прокрадващото се подозрение, че вашият изкуствен интелект ви познава твърде добре – включете се в тази специална разходка, водена от експертен гид, сред обещанията и опасностите, скрити във възможността да предадем части от себе си в ръцете на машините“, призовават организаторите, а събитието е по случай 20 години от първото видео в YouTube и ще бъде на английски език с осигурен превод на български.
„Фестивалът беше и остава най-голямото масово събитие за наука в страната – място за срещи на публиката с учени от България и чужбина“, каза председателят на фондация „Красива наука“, която е организатор на събитието, Ивайло Славов. Той добави, че тази година част от лекциите са записани от екип на Би Би Си и ще бъдат достъпни за слушане в предавания на медията.
Приказка
Като част от програмата на 11 май от 10 часа Явор Денчев и екипът на Детски научен клас (ДНК) ще разкажат любимата приказка „Аладин и вълшебната лампа“, преплитайки наука и изкуство чрез впечатляващи научни демонстрации и танцова хореография. Летящо килимче (научен ховъркрафт), дух в бутилка, впечатляващи огнени демонстрации и спиращи дъха ледени и изпепеляващи експлозии ще впечатлят най-малките деца от първи до четвърти клас, които са поканени.
„Когато знанието излезе от рамките на учебниците и академичните зали и се представи ясно, ангажиращо и на достъпен език, то се превръща в инструмент за разбиране на света“, написа министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в писмо до форума. МОН и Столична община са основни партньори заедно с водещите български университети. На откриването присъстваха и зам.-кметът на София Иван Василев и председателят на УС на „София Тех Парк“ Васил Караиванов. Василев призова повече талантливи хора да кандидатстват за помощ от учредения през декември общински фонд за тяхното подпомагане.
Софийският фестивал на науката ще събере 100 български и чуждестранни учени, технолози, изобретатели и автори от България, Гърция, Кипър, Китай, Великобритания, САЩ и Франция, а над 4000 ученици са се записали за участие в учебната му част.
