Н ай-прочутата картина на Иван Мърквичка „Ръченица“ рипа в социалните мрежи, видя „Телеграф“.
„Приятели, нашата Виртуална галерия Gallery Skener за пръв път в България генерира AI репродукция на прочутата картина "Ръченица" на Иван Мърквичка с възстановка на естествени шумове и разговори! Пренесете се в началото на миналия век в атмосферата на тази прочута картина“, обяви с клипа Георги Динчев.
Модел
Пред „Телеграф“ той разказа, че виртуалната галерия работи от 5-6 г. и с новаторските технологии се опитват да привлекат вниманието на младите към изобразителното изкуство. „25 проби направихме, докато изберем този клип. Не е сложно да се направи, трябва да знаеш да работиш програмата, но процесът е скъп.
Оживялата картина Ръченица на Иван Мърквичка
Ние работим с американски модели, има и китайски, по-евтини. Направихме проучване какво знаем за картината и така написахме сценарии. Изкуственият интелект генерира различни варианти. Правим консултации с различни експерти, дори работим с танцьор, който каза, че вероятно това е северняшки танц в ритъм 7/8“, разказа Динчев.
Гъдулар
Знае се, че единият от мъжете на картината е Джеймс Баучер, но коя е кръчмата точно, не е известно. „Вероятно е в Бистрица, където се смята, че е рисувана самата картина. Тъй като на нея не се виждат музиканти, се чудехме как да я озвучим. В началото на века не е имало грамофон и ако е имало музика, трябва да е от оркестър. Пробвахме с гъдулар, но не беше добре.
Възможно е и хората в кръчмата да са пляскали в ритъм“, сподели още Георги. Въпреки че клипът е от часове и в социалните мрежи, той вече има зложелатели.
„Обадиха ни се, че не било професионално да е толкова къс клипът, можело и по-хубаво да се направи. Затова ще има развитие“, добави Георги Динчев.
Георги Динчев
Екипът й смята да оживее и други картини, като „На нивата“ на Христо Станчев, на Васил Стоилов и други, а днес във виртуалната галерия Skener се открива изложба на Кина Гошева.
Две села спорят за кръчмата
„Ръченица“ е сред най-известните картини на Мърквичка. Художникът я рисува я в два варианта - през 1894 г. и през 1906 г. Твърди се, че творбата изобразява ирландския журналист Джеймс Баучер (балкански кореспондент за британския всекидневник „Таймс“), танцуващ ръченица в бистришката кръчма.
Според други версии централната фигура е на шопски селянин. На портретната си снимка в Уикипедия Джеймс Баучер е със същите дрехи, с които е на картината на Мърквичка. „Преди три години намериха документи, доказващи, че картината е нарисувана в село Новачане, Плевенско, в дюкяна на Кольо Ганчев, който е точно в средата с големите мустаци“, пише Калин Кирилов-Гон.
