0

В идеоигра ще учи хората как да се пазят от киберпрестъпления. Първоначално тя ще е достъпна през компютър. Тя е дело на Галя Маркова, Никълъс Лефтеров и Павел Кацаров от „Паисий Хилендаски“ и Александър Стайков от ЕГ „Иван Вазов“ от Пловдив и Мартин Русинов, който също е от града под тепетата, но учи в Националния военен университет „Васил Левски“ в Шумен.  

Галя Маркова разказа пред „Телеграф“, че идеята за играта се е родила миналата година, когато са гостували в Техническия университет в София. „В играта ще има много история, мистерии и на пъзел. Играчите ще имат задача да избират кои атаки са фишинг, ще има работа с полигони от типа hack the box, като по този начин те ще се научат на етично хакерство и как да имат да имат добра киберхигиена“, разказа тя. Маркова обясни, че в момента играта се разработва и до април 2026 г. се очаква да бъде официално пусната.

„През 2025 г. предвиждаме да пуснем безплатно демо, което да ни помогне за обратна връзка и да ни помага с актуалните киберпроблеми“, подчерта момичето. По думите й хората, особено учащите на възраст между 14 до 18 години, лесно се доверяват на непознати източници в интернет и именно това е целта на играта – да им помогне да се предпазят. „Най-често предоставят снимки и информация къде се намират, което е много вредно за техния дигитален отпечатък, тъй като в бъдеще това може да им създаде проблем с кариерата“, уточни ученичката и добави, че чрез играта ще показват на потърпевшите как могат да възстановят хакнатия си профил.