Р едки порои са образували сини лагуни сред палмите и пясъчните дюни на пустинята Сахара, захранвайки някои от най-сухите ѝ райони с повече вода, отколкото е имало от десетилетия.
Пустинята в югоизточната част на Мароко е сред най-сухите места в света и в нея рядко вали в края на лятото. Мароканското правителство съобщи, че два дни валежи през септември са надхвърлили средните годишни стойности в няколко региона, в които годишно падат по-малко от 250 милиметра.
В Тагуните, село на около 450 километра южно от столицата Рабат, са отчетени над 100 милиметра за 24-часов период. След бурите са останали поразителни гледки на вода, която блика през пясъците на Сахара. Сателитите на НАСА показват прииждаща вода, която запълва езерото Ирики - известно езерно дъно между Загора и Тата, пресъхнало от 50 години.
Подобни дъждове, които метеоролозите наричат екстратропическа буря, могат да променят хода на времето в региона през следващите месеци и години, тъй като въздухът задържа повече влага, което води до по-голямо изпарение и предизвиква повече бури.
След шест последователни години на суша в Мароко, обилните валежи вероятно ще помогнат за запълването на големите подпочвени водоносни хоризонти под пустинята, на които се разчита за снабдяване с вода на пустинните общности.