Е дна то най-големите мечти на хората - да могат да контролират живота си, да умират и да се съживяват, когато си поискат, е напът да стане реалност.
Реалност
Учените работят с пълна сили в тази посока и вече има реални резултати. На помощ им идва и т.нар. "изкуствен интелект".
Представете си, че можете да спрете живота си и да се събудите в бъдещето.
Ново революционно съоръжение може да позволи на хората да замразят телата си и евентуално да се събудят в бъдеще.
TimeShift, the world's first cryopreservation facility concept designed to extend human lifespan while keeping human body fully protected from biological decay.
— Massimo (@Rainmaker1973) January 7, 2025
[🎞️ Hashem Al-Ghaili]pic.twitter.com/7CuTi9eRSR
Компанията зад проекта, TimeShift, се описва като първото в света съоръжение за криоконсервация, задвижвано от AI . Той съчетава усъвършенствана AI технология с нови техники за криоконсервация, пише Uniladtech.
Ако тази идея се превърне в реалност, криоконсервацията може да позволи на хората с терминални заболявания да се „замразят“, докато не се появят медицински пробиви.
Освен замразяването, изкуственият интелект може да позволи на цифров „аватар“ на замразения човек да взаимодейства с неговото семейство и приятели, докато физическото му тяло остава в криоконсервация.
Съоръжението е плод на въображението на д-р Алекс Жаворонков, генеративен AI учен и изследовател на анти-стареенето, и Хашем Ал-Гайли, молекулярен биолог.
World’s first cryopreservation facility could unlock immortality, delay deathhttps://t.co/BnrlSzjgsM
— Interesting Engineering (@IntEngineering) January 9, 2025
„Проектът все още е във фаза на научноизследователска и развойна дейност. Основният фокус в момента е да продължим да оптимизираме процеса на криоконсервация, разработен от д-р Алекс Жаворонков“, каза Ал-Гайли.
„След като бъде напълно оптимизиран, планираме да го тестваме върху животински модели и да продължим от там.“
Криоконсервацията не е нова, но традиционните методи се борят с проблеми като увреждане на клетките и „клетъчна смърт“, според Ал-Гайли.
"Новият метод е предназначен да избегне този проблем. След оптимизиране на процеса, следващата стъпка ще включва тестване на неговата ефикасност и безопасност."
“How we could all soon freeze our bodies and outlive an apocalyptic disaster”
— Brian Roemmele (@BrianRoemmele) January 9, 2025
It is interesting this very idea was presented by Sumerians. https://t.co/LNZvAFDkwk
Въпреки че ученият споменава, че „няма конкретна времева рамка“, той и неговият екип вярват, че могат да имат „функционален прототип“, готов за работа в рамките на 5 до 8 години.
Подходът на TimeShift има за цел да създаде по-бърз, по-безопасен процес на замразяване и затопляне с „подобрения преди хибернация“ – и дори може да позволи на замразените да се събудят по-здрави. Телата ще се съхраняват в криоподи под налягане и ще се поддържат при температура от -196°C.
Cryofreezing facility will let you put your body 'on pause' until the future
— Agingdoc⭐David Barzilai🔔MD PhD MS MBA DipABLM🩺 (@agingdoc1) January 9, 2025
TimeShift is described as the world’s first cryopreservation facility and is based on cutting edge AI and new cryopreservation techniques - and it could be used by humans to outlive an… pic.twitter.com/jEPnjHMeCu
Д-р Жаворонков казва: „През последните 10 години множество технологии напреднаха в различни лаборатории по света и сега става въпрос за многопараметрична оптимизация за протокол за бързо криогенно замразяване и затопляне.
„Да стигнем до мечтата да придобием способността да живеем по-дълго е въпрос на време“, казва Хашем Ал-Гайли и добавя: „Чрез комбинирането на изкуствен интелект и криоконсервация, ние правим възможно семействата да останат близки дори след десетилетия.“
С технологии и ресурси като тези, TimeShift има потенциала да промени индустриите и да защити бъдещето на човечеството.
В момента може да е само в начален етап, но проектът се приближава към това да направи възможна пауза в живота.
Първият
Първите опити за криоконсервация са от средата на 20 век. Първият "замразен" човек е Джеймс Хирам Бедфорд ( роден на 20 април 1893 г.- замразен на 12 януари 1967 г.), американски професор по психология в Калифорнийския университет, който е написал няколко книги за професионално консултиране.
Той е първият човек, чието тяло е било криоконсервирано след смъртта му и остава запазено във фондацията Alcor Life Extension Foundation .
James Bedford, born in 1893, was an American psychology professor at the university of California.
— Historic Vids (@historyinmemes) July 29, 2023
In 1967, Bedford died of cardiorespiratory arrest after he battled kidney cancer that had metastasized to his lungs. In his will he had left $100,000 for cryonics research, and… pic.twitter.com/hMWBhlO5c9
Тялото на Бедфорд било замръзнало с надеждата за бъдещо съживяване, което според Майк Дарвин от Alcor се е случило в рамките на около два часа след смъртта му от кардиореспираторен арест (вторичен на метастазирал рак на бъбреците).
В завещанието си Бедфорд оставя 100 000 долара за изследване на криониката, но в голямата си част парите били използвани от съпругата и сина на Бедфорд в съда, защитавайки както завещанието му, така и криоконсервацията му срещу аргументи, изтъквани от други роднини на замразения професор..