47 спешни медици са били набити от пациенти или техни близки през 2024 година както извън линейките, така и в центровете за спешна медицинска помощ.
В част от случаите има и увреждане на имущество. Най-много са посегателствата над екипите в столицата и Враца. Това казаха за „Телеграф“ от Министерството на здравеопазването. „Повечето от центровете за спешна медицинска помощ съобщават и за вербална агресия (грубо отношение), отправяна както към служителите в районните координационни централи, така и към екипите, като в голяма част от случаите тази агресия не е регистрирана, като за цялата 2024 г. са докладвани едва 55 случая”, съобщават от здравното ведомство и уточняват, че за всички прояви на агресия са уведомени органите на досъдебното производство.
СЛЕД ПОБОЯ В СПЕШНОТО: Пуснаха на свобода побойника!
Половината от медиците в България са били жертва на вербална агресия, а един от десет е ставал жертва на физическа агресия на работното си място. Това показва проучване, извършено от изследователски център "Тренд" по метода телефонно интервю сред 800 лекари, практикуващи в България. Агресията е накарала 16% от потърпевшите лекари да се замислят дали да напуснат работното си място. Над 1/3 трета от жертвите са се страхували за здравето и безопасността си на работното си място. 57% са чувствали емоционално изтощение и стрес заради агресивно поведение от страна на пациенти.
28% не се чувстват спокойни, че ще бъдат защитени от институцията, в която работят, при случай на вербална или физическа агресия, а още 26% не могат да преценят дали биха могли да разчитат на подобна подкрепа.
Случаи
Двама мъже налагаха с юмруци и блъскаха в гърдите лекар и санитар във филиала на Спешна медицинска помощ в Казанлък. Те получиха по година и половина лишаване от свобода, изпълнението на което е отложено за три години, след като са сключили споразумение с прокуратурата. Пред съда биячите са признали, че са насинили лекар, докато човекът се е опитвал да си върши работата. Второто обвинение, с което са се съгласили, е, че са ритали в краката санитар.
През август 35-годишен мъж - близък на починал пациент, е нанесъл побой над лекар от Националната кардиологична болница в София. Първоначално той е нападнал кардиолога с обиди и впоследствие му е нанесъл няколко удара в областта на главата. Медикът е бил с лека телесна повреда. Извършителят е бил задържан и впоследствие освободен срещу парична гаранция.
Момиче на 19 години беше глобено със 100 лева, след като ритна лекар в корема от Спешна помощ във Велико Търново. Случаят е от 7 декември. Момичето било задържано за срок до 24 часа и му е съставен акт по Указа за борба с дребното хулиганство.
През март 2024 година двама от служителите на филиала на спешна помощ в Петрич бяха удряни и обиждани без причина от пациент, на когото оказвали спешна помощ. Това провокира техни колеги да излязат на протест и да поискат законодателни промени срещу всеки, който дръзне да вдигне ръка срещу лекар.
Град Сандански пък е изправен пред огромен проблем. След по-малко от десетина дни болничното здравеопазване може да изпадне в пълен колапс. Причината за това са предизвестията за напускане на Югозападна болница на 29 от общо 45 лекари, които бяха депозирани между 10 и 15 декември миналата година пред управителя д-р Илия Тонев.
Мотивите на всички тези медици, които искат прекратяване на трудовите им договори, са едни и същи. Те са обидени и наранени от вербална атака срещу тях - че са наричани „убийци“ по време на извънредното заседание на Общинския съвет в Сандански, проведено заради починалото на път за Петрич в линейка новородено бебе. Но това е поводът, който преля чашата на търпението им. Години наред те са принудени да търпят обиди, клевети, често да бъдат „съдени“ и обругавани от една малка част от обществеността в Сандански. „И преди е имало моменти, в които съм обмислял да напусна, но сега съм твърдо решен да го направя. Писна ни от обиди, клевети, унижения. Писна ни някои да ни изкарват касапи. 35 години стаж имам зад гърба си. Уморих се от подценяването на работата ни от страна на част от хората. Лошото отношение към нас не само не спира, но и ескалира от година на година“, коментира пред „Телеграф“ д-р Иван Георгиев, който работи в неврологичното отделение на Югозападна болница в Сандански.
„За последната година в Старозагорско нападения над медици не са се случвали, но това си е чист късмет – в миналото сме имали подобни инциденти, и то нерядко“, заяви пред „Телеграф“ шефът на Областната дирекция на полицията старши комисар Красимир Христов. По думите му медиците никога не са застраховани от агресия на експанзивни пациенти, изпаднали в ярост. Най-често това се случва, когато медиците преценят, че даден случай се нуждае от приоритетно внимание за сметка на друг и роднините на „ощетения“ изгубят контрол над нервите си. „Нахвърляли са се с юмруци върху лекари, заплашвали са ги с обаждания на началниците им“, разказа Красимир Христов.
Защита
От Министерството на здравеопазването коментираха пред „Телеграф“, че остро осъждат всяка проява на агресия над всеки служител в системата на здравеопазването и уверяват, че водят активни политики за справяне с насилието – вербално и физическо. Оттам посочват, че от 2015 година ведомството е сключило споразумение с прокуратурата на Република България за сътрудничество и взаимодействие при случаите на насилие върху служителите на ЦСМП и на лечебни заведения при изпълнение на служебните им задължения. Със заповед на главния прокурор окръжните и градският прокурор на София са задължени да създадат организация за незабавна реакция на районните прокуратури в случаите на насилие над медици и приоритетно разследване на такива престъпления. Разработен е и механизъм с МВР за предприемането на незабавни действия от страна на органите на полицията в случай на агресия срещу лекари. Проведени са и ежегодно се правят обучения на медицински специалисти с цел подобряване на комуникацията лекар-пациент.
*По темата работиха: Владимир Христовски, Владимир Симеонов, Елена Дюлгерова
Екип на Телеграф