- Главен комисар Николов, каква картина заварихте в хосписа в кв. „Суходол“, в който влязохте преди броени дни?
- Темата с хосписите е малко по-обширна и не влиза само в нашите компетенции. Ние работим с други държавни органи като РЗИ, НАП, БАБХ. Сигналите при нас от началото на годината до момента са 3, като два от тях са по наша оперативна информация, а един е от гражданин, който впоследствие не се потвърди и на мястото не открихме хоспис. Специално за дома в кв. „Суходол“ – там по нищо не личеше, че вътре се извършват някакви социални услуги. Вече като влязохме, видяхме стаи за отглеждане на възрастни хора. Колегите са поискали лиценза, но са им предоставили такъв от 2015 г. Оказа се, че не е правилният, тъй като през 2020 г. има промяна в наредбата и се издават съвсем други.
- Възрастните хора в какво състояние бяха?
- На място заварихме 9 души. Беше извикана Спешна помощ, която ги прегледа. Имаше такива с влошено състояние. Средата беше неособено хигиенична, условията, мога да кажа, че не бяха подходящи за гледане на каквито и да е хора, да не говорим за възрастни с влошено здравословно състояние. Установиха се и доста нарушения в начина им на гледане. Лицата, работещи там, нямаха трудови договори. Представиха ни се за медицински работници, за гледачи, но с нищо не доказаха това. Тъй като всичко това представлява административно нарушение, сигнализирахме другите институции.
- По колко имотни измами работите в момента?
- Това е основен приоритет на Икономическа полиция и си партнираме много добре с Министерството на правосъдието, прокуратурата и с всички държавни и общински органи. Имаме успешни 8 реализации, а работим в момента по над 15 случая. Този вид престъпление касае изготвянето първоначално на неистински документи, които впоследствие, представени пред нотариуса, създават един истински нотариален акт. На свой ред този документ много трудно и времеемко се обявява за нищожен. Ние разчитаме на превенцията. Първо искам да се обърна към роднините на възрастните хора да са внимателни с кого дружат. Обръщам се и към комшиите – да наблюдават поведението им и дали дружат със съмнителни хора. Умолявам всички граждани, които установят съмнителни ситуации и лица, да ни сигнализират, за да можем да спасим имота на възрастните хора.
- Колко имота спасихте?
- Доста са. С министъра на правосъдието на общ брифинг отчетохме добри резултати, след като обявихме война на имотните измамници. С тези наши реализации установихме доста неистински документи, които бяха подготвени за поредните имотни измами. Даже преди броени дни задържахме поредната група от четирима души, които чрез съставяне на фалшиво завещание са прехвърлили имот на вече починала жена. Отнели са от банковата й сметка и 220 хиляди лева.
- Задържахте и брата на известния автокрадец Иван Турчина, свързан с имотна измама. Още ли е в ареста?
- Ето още един прецедент – братът на Иван Турчина е с висок социален статус, включително управител на няколко фирми. Предполагам, получава достатъчни доходи, за да се издържа, а не да става помощник на социално слабо лице, което не може да се грижи само за себе си. Той съответно кандидатства в общината, за да заеме такава позиция. Там, без да проверят неговите криминални прояви и неговото минало, му позволяват. Той е криминално проявен за кражби и побои. Искам да се обърна към ръководителите на кметства и такива служби – нека да ни сигнализират, когато установят странно поведение на лица, които кандидатстват за подобни длъжности. Чрез този метод – да са социални помощници, измамниците целят да се сближат с безпомощния човек без близки и роднини.
Често жертвите страдат и от различна форма на деменция и много лесно им се въздейства. Оттам нататък ги карат да разписват документи, като ги въвеждат в заблуждение, че ще им сменят личната карта например или ще им вземат пенсията. Що се отнася до брата на Иван Турчина – той още е в ареста.
- Иван Турчина появи ли се, или още се укрива?
- Той е в съседна държава и знае, че го издирваме. Той е извършител на доста автокражби, включително и използване на силови методи за принуда. Ние сме задържали много пъти по линия на автокражбите не само него, но и Данчо Релето и доста знакови фигури. Откакто съм директор, някои от тези добре познати имена сме ги заключвали и вкарвали в следствения арест по 3-4 пъти.
- Кой е рекордьор по брой арести?
- Няма да му правя антиреклама (смее се), защото, след като сме го хванали 3-4 пъти, следва да се пенсионира и да си намери ново поприще. Всички тези хора знаят, че всяко тяхно престъпно посегателство ни е добре известно, просто събираме достатъчно доказателства, които да издържат в съда. В резултат на всички тези задържания сме ги превъзпитали, защото към днешна дата отчитаме много голям спад на автокражбите в София – с 60% спрямо 2024 г., а спрямо по-миналата година намалението е 90%. Сривът на това престъпление е тотален. Имаме по 2-3 автомобила на седмица и те по-скоро са застрахователни измами или забравени от хората, които не зная къде са ги паркирали и ни звънят.
- Като говорехте за рекордьор с брой арести, да не визирахте Данчо Релето, който лежа в затвора дълги години за участие в бандата за отвличания „Наглите“, а като излезе, пак започна да краде коли?
- Него го задържахме 2-3 пъти, намирахме и крадени вещи в стопанисвания от него двор на къща, опитваше се и да ни избяга. Това са тип хора – тежък криминален контингент, които открай време не търпят никаква градация,остават си на тяхното ниво и може би броят по-често пътите на задържанията си, отколкото спечелените от престъпления пари. Данчо Релето има 4-5 висящи досъдебни производства, които са готови да влязат в съд, и най-вероятно, ако изтърпи тези присъди, които са определени по членовете от НК, няма да се разправяме с него в близките години.
- Може би там съвсем ще се пенсионира?
- Това е нашата идея. След като не подлежиш на превъзпитание, трябва да те извадим от средата, в която живеят нормални хора.
- Други обаче не се отказват – Хастара, Лъвицата, Митко Турчина?
- Пуйката не забравяйте. Въпреки че е пернишки контингент, го задържахме да управлява крадено МПС, както е вътре в автомобила. Така че и той не е голям специалист и сме го задържали с доста доказателства – с негова ДНК по автомобила включително. За съжаление е на свобода, но процесът тече, събираме доказателства, чакаме експертизи и се надявам един ден да бъде изправен пред съда. Очаквам интересно развитие. Наскоро пък Хастара с краден джип щеше да сгази наши колеги. Него също го заварихме да краде автомобил на паркинга на хотел „Милениум“. Той съвсем безцеремонно избута една пътна помощ, която бяхме сложили нарочно да го запуши, избяга с крадения джип, после го намерихме.
- Тези хора, като ги арестувате, какво обясняват, защо продължават? Нещо като болест ли е?
- Да. Част от тях имат и друга дейност, различен бизнес. Пуйката например има автокъщи, морги и т.н. От време на време явно нещо отвътре го кара да провери дали още е актуален, но както вижда, нашите методи са по-актуални и го съветвам да си стои по-спокойничко.
- И докато сме на тема шофиране – включихте ли вече общинските камери във войната по пътищата в София?
- Първо искам да поздравя СО за прекрасно изграденото видеонаблюдение, което използваме както за установяване на автомобили на лица, извършили престъпления, така и за сигурността на всички граждани. Ние имаме и наше, но в компилация двете покриваме голям периметър от столицата. Все още има законодателна пречка, която казва, че за да използваме камери за заснемане на нарушители и санкционирането им, те трябва да са собственост на МВР. Ако депутатите променят закона и позволят да бъдат използвани и тези камери, имаме пълна готовност.
- Колко бодикамери има СДВР и какво се вижда по записите?
- СДВР разполага с около 400 бодикамери, отделно всеки патрул е оборудван със стационарна камера. Чрез тази бройка сме осигурили на всеки патрул по една бодикамера. За момента разполагаме с достатъчен брой, считам, че колегите са добре обучени и ги включват при реален разговор. Освен видео има и звуков запис. Във всеки момент, в който някой ни е обвинил в превишаване на полицейските правомощия, може да чуе записа, да предяви претенции, ако има, а ние да опровергаем на свой ред версията му, като пуснем записа. Аз винаги съм казвал: „Колеги, използвайте бодикамерите, защото те пазят вас.“ Хората в нередки случаи спекулират с цел.
- Спекулират или направо лъжат?
- Направо обвиняват абсолютно без никакъв повод.
- Има ли известни хора от политиката, обществения живот, шоубизнеса, киното, театъра, които са били заснети с бодикамера и – меко казано – са прекалявали?
- Има, да. Има случаи, в които реагират малко по-емоционално, колегите ги предупреждават, че всичко се записва, а впоследствие същите търсят контакт да стигнат до някой техен ръководител, за да ги накара да изтрият записа, което е невъзможно. Така че трябва да бъдат внимателни, като ги спират за полицейска проверка, и да знаят, че техните действия се записват.
- Кой е бил най-дръзкият известен човек или пък най-смешният, искал да му триете записите?
- Не искам да коментирам, а и ние не ги разглеждаме като смешни или забавни записи, а искаме да си защитим труда и когато има агресия към колега, да бъдат използвани като доказателствено средство.
- Напоследък зачестиха случаите на детска агресия. Някои се определят като локали, други са си обикновени хулигани. За какво според вас се борят тези деца?
- Бих искал да ви коригирам, защото през първите 6 месеца на м.г. сме имали повече противообществени прояви, извършени от деца, сравнено с тази година. Ние доста сериозно поработихме по темата локали, като установихме лица с фриволно поведение или такива, подражаващи на техни батковци, носейки и техни дрехи. Те, подвеждайки се по чуждите желания, подражавайки им, се случва да проявят агресия спрямо невинни хора.
Това са деца с кратък хулигански живот и те лесно биха се разколебали. Семейството, училището и нашите превантивни действия биха ги разколебали. Идвайки при нас, такова дете веднага признава какво е направило, предава и своите другарчета, които са били с него. Лесно се работи с тях, веднага съдействат и съжаляват. Има и гаменчета, съжалявам, че ще го кажа, но са възпитавани лошо. Техните родители също са членували някъде – дали във фен клуб, рокерски клуб, лошото е, че от тях също не срещаме разбиране.
- Карат ли се с вас?
- Не само че се карат с нас, не само че ни обвиняват, че сме задържали тяхното дете, а поведението им е същото и към учителите, което считам за недопустимо. След като учителите и ние като институции сме намерили противоправно поведение в техния син, следва те да са ни съюзници, а не враг. Ние сме извършили към този момент около 3000 проверки, от които 2500 са към непълнолетни. Всички те са вкарани в регистър.
Шефът на столичната полиция в Телеграфно подкастът
- Регистър на Детска педагогическа стая?
- Не, наш регистър, база данни, и когато тези проверки започват да се повтарят, потретват, ние ги вадим в един по-особен списък и започваме да ги наблюдаваме относно противообществени прояви. Хващали сме деца със спрейове, ножове. Би следвало да не са в тях, ако са тръгнали на среща с гаджето, нали така?
- Преди време задържахте по подозрение в отвличане братя Лебешковски, познати от бандата за похищения „Наглите“. Съдът обаче ги пусна без мерки за неотклонение. Защо се получи така?
- При тази операция задържахме както братя Лебешковски, така и още двама участници в едно изключително тежко престъпление – отвличане на две лица, които до момента са безследно изчезнали. Внесохме голям обем от доказателства в Градска прокуратура, от които личеше участие на братя Лебешковски и на другите двама, маршрутите на оттегляне, маршрутите на легендиране на евентуално друга дейност, откъдето бяха направени точни анализи, че именно те са извършители на това, в което прокуратурата ги обвинява. Повдигнати са им обвинения, но впоследствие съдът прецени, че към настоящия момент лицата нямат основания да се укрият и избягат, но делото продължава. Ние продължаваме да събираме доказателствен материал и впоследствие може би един ден ще ги превъзпитаме и тях.
Един от най-известните автокрадци е задържан 4 пъти и пак не се отказва.
- Докъде стигна разследването по убийството на Алексей Петров?
- Това престъпление е извършено в район с много малко свидетели, почти няма видеонаблюдение и следи от извършителя. Ние и колегите, които са включени – от ГДБОП, ГДНП, ДАНС, сме направили всичко възможно. Въз основа на всички версии сме тръгнали в една посока, която проверяваме. Естествено проверяваме и пътя на парите на Алексей Петров, на неговите наследници, за да видим евентуално дали няма финансов мотив на това деяние. Считам, че колегите бавно, но методически напредват и ще стигнат до някакви ползи. Лошото е, че мина доста време, но ние не губим надежда.
