0

М итничари все по-често попадат на нелегална безакцизна домашна ракия, направена от стафиди, научи „Телеграф“ от Агенция „Митници“.

Вместо захар се ползва глюкозен сироп и така крайният продукт излиза по-евтино.

Ракията се вари в домашни казани или регистрирани обекти за дестилиране и след това се продава по заведения, малки хотели и къщи за гости.

Стафиди за ракия се продават онлайн

 Стафиди за ракия се продават онлайн
Pixabay

Това не са скъпите десертни стафиди в магазина, а индустриални, които се внасят от различни държави и не стават за директна консумация, обясниха експерти. Ползваната суровина обикновено е некачествена, което дава и ниско качество на готовата напитка.

В момента в платформите за безплатни обяви могат да се намерят стафиди, внос от Иран, по 4-4,50 лева за кило. Продавачите ги предлагат в кашони по 12 килограма и половина. Преди да се ползват за ракия, стафидите се киснат във вода, а готовата напитка има малко карамелен вкус, обясняват технолози. Голямото предимство на стафидите е, че от тях може да се вари ракия по всяко време на годината, а не само в активния сезон след прибиране на реколтата от грозде.

Забрана

Домашната ракия е забранена за продажба. По закон хората могат да си варят алкохол само от собствени плодове, и то единствено в регистрирани малки обекти за дестилиране – т.нар. селски казани, които в цялата страна са около 1500.

Варенето на ракия е традиция за българина.

 Варенето на ракия е традиция за българина.
Телеграф

Домашната ракия от тях е само за лична консумация, като за първите 30 л се плаща акциз с намалена наполовина ставка – 2,20 лева за литър. За по-голямо количество трябва да се плати акциз в пълен размер – 4,40 лева за литър.

По селата обаче почти няма къща без собствен казан. Наличието на такъв само по себе си не е нарушение. За да бъдеш санкциониран от митничарите, те трябва да те хванат, докато вариш. Понякога отмъстителни съседи се топят един друг, но жалбите обикновено се подават в полицията.

Качество

Много често домашната ракия попада на пазара и се продава в заведения и къщи за гости. Качеството й обикновено е ниско, защото „гаражните“ производители нямат интерес да използват хубави плодове, които са скъпи. Често в казаните попадат загнили плодове и такива с костилки.

Проблемът с тези суровини е, че крайният продукт съдържа повече вредни вещества. Често се използват и джибри, които са тръгнали да се развалят, в резултат на което в ракията се съдържа повече оцетна киселина. Досега от митниците не са хващали безакцизна ракия, която да е била опасна за здравето.

Домашната ракия не може да се продава

 Домашната ракия не може да се продава
Pixabay

Продължителната консумация на алкохол със съмнително качество обаче уврежда черния дроб, предупреждават експерти.

Българинът вари ракия от каквото му изпадне и обича да си прави експерименти, коментира казанджия от Горнотракийската низина пред „Телеграф“. „Наскоро варих от стафиди на едно момче. Варили сме и от киви и портокали, но най-хубавата ракия си е класическата – от грозде или сливи“, отбеляза казанджията.

Приходи

Под 1 милион лева годишно е акцизът, който постъпва в бюджета от варенето на домашна ракия в селски казани, показва справка на митниците. През 2020 г. сумата е била 800 хил. лева, през 2021-а – близо 900 хиляди, а през 2022 г. - 930 449 лева.

Напоследък проверките в обектите, където се прави и консумира алкохол, в много от случаите се правят съвместно с НАП, тъй като скоро двете приходни агенции трябва да се слеят в една. В 99% от случаите проверяващите правят контролна покупка, за да разобличат нарушителите. Само за периода от януари до ноември митничари са направили 160 проверки в казанджийници и също толкова – в частни имоти на физически лица.

Основните нарушения при казанджиите са продажба на ракия в наливен вид, съхранението й без документи, неиздаване на справки-декларации за вида и количеството на изваряваните 

До 3 бона глоба, ако ползваш свой казан

От началото на 2019 г. в Министерството на икономиката е създаден регистър на лицата, които произвеждат или търгуват с дестилационни уреди. В същия регистър се вписват и уредите, които се купуват, за да бъдат инсталирани в специализираните малки обекти за дестилиране (селските казани).

Pixabay

Гражданите могат да закупят дестилационен уред, но на практика нямат право да го използват, обясниха от митниците. Ако ги хванат в процес на изваряване на домашен алкохол извън регистрираните обекти, глобата е от 1000 до 3000 лева.

Онлайн платформите за обяви пък са пълни с оферти за казани за ракия. Предложенията стигат до 2500 лева. Казан втора употреба обаче може да се закупи и за 200-300 лв.