0

- Старши полицай Иванова, как ви избраха да сте част от групата гранични полицаи, които изпълняват задачи по охраната на олимпиадата в Париж?

- Това е голяма чест. Всички, които сме в Париж, дойдохме с голямо желание. Изборът кой да замине се прави по установен ред, трябва да отговаряш на определени условия и да покриеш критериите. Един от основните е владеенето на чужд език. В изискванията бяха заложени – английски, френски, испански, руски. Аз говоря английски и руски. Друг критерий беше опитът в граничния контрол и т.н. 

- Колко гранични полицаи сте в Париж?

- Тук сме 16 души. 10 сме на летище Орли в Париж, а другите 6-има колеги са на френско-испанската граница. 

- Какви са задачите ви на летище Орли? 

- Ние сме разпределени в различни смени, не сме заедно. Имаме график и сме на различни терминали. Казаха ни, че за охраната на олимпиадата има участие от 44 държави, които подпомагат Франция. Специално на Орли работим с испанци, румънци, молдовци и ние. Във всяка смяна има поне по един представител от въпросните страни. Извършваме патрулно-постова дейност, осигуряваме сигурност в обществената зона, в граничната зона. Когато се налага, помагаме и с превод. 

- Лично на вас какво ви направи впечатление, когато за първи път застъпихте на летището?

- Интересното е, че се чувствам в еднаква среда, все едно съм на моята работа на летище София. Става въпрос, че организацията е на високо ниво. Равнопоставени сме и не мисля, че ние сме по-назад от Франция или те са по-напред от нас. Чувствам се спокойна, подготвена, уверена да извършвам служебните си задължения. Бяхме посрещнати много добре още в самото начало, което е добър знак. Официално бяхме поканени от френския посланик в България на коктейл в наша чест. Много представително беше, главният секретар на МВР присъстваше. Там ни беше разяснено какво точно ще извършваме. Още тогава усетихме изключително положително и отговорно отношение към нас. В Париж също беше организирано посрещане от посланичката Радка Балабанова. Президентът също дойде.

- Вие ли посрещнахте президента на летище Орли?

- За съжаление не бяхме на смяна в този ден. Молдовците обаче успяха да си посрещнат държавния глава. 

- Други държавни глави посрещнахте ли?

- Както в София, така и в Париж има правителствен ВИП. Това е отделена сграда, на която кацат такива лица и има ГКПП. Посрещнахме президенти на този ВИП, когато бяхме на смяна, но бяха на трети страни. 

- Казахте, че почти няма разлика между летище Орли и София. В какъв смисъл?

- Ние сме част от Европейския съюз, от Шенген по въздух и работим по еднакви регламенти, директиви. Имаме еднаква нормативна база. Всички задачи, които извършваме в Париж, ги извършваме и в България. Работата ни е еднаква. Затова се чувстваме така уверени и спокойни. 

- Каква е разликата с френските граничари – като задачи, оборудване?

- Оборудването като компютър и система е еднакво, но самите гишета са различни. Но тук искам да кажа, че дори в България по отделните летища и ГКПП-та гишетата са различни. 

- Въоръжени ли са патрулите на летище Орли? 

- Да, разбира се. От страна на МВР и на Гранична полиция сме изключително добре оборудвани – оръжия, бронежилетки, белезници и т.н. 

- Хванахте ли до момента нарушител на летището?

- Имахме интересен случай, който се падна в смяната на колежка. На летището кацна узбекистански гражданин, който е взел еднократна българска виза. За да я получи, той е предоставил в наше посолство всички нужни документи – резервации за платени хотели, ваучери, платени застраховки и т.н. Всичко, което се изисква по закон, го е предоставил за влизане в България. Узбекистанският гражданин се е явил на вход във Франция с тази еднократна виза и е считал, че тя е шенгенска и може да влезе директно във Франция, без да мине през България. Колежката е съобразила да използваме оперативната дежурна част на Гранична полиция на летище София и е сътрудничила изключително полезно на колегите във Франция чрез справка на визата. Само ние, българите, можем да направим тази справка. Оттам е станало ясно, че узбекистанският гражданин си е издал визата въз основа на желанието да посети България в рамките на 7 дни, но не го е спазил, а директно е излетял за Париж, което подсказва, че може би е имал друга цел. 

- Откъде е взел полета?

- От Турция. Френските колеги бяха много доволни, че колежката е сътрудничила толкова бързо. Въпросният гражданин не е бил допуснат да влезе и със същия полет е върнат в Турция. В смяната на друг колега пък се беше случил срив в системата на полетите и имаше много недоволни пътници. Колегите веднага са се отзовали и са помогнали за овладяване на ситуацията. Било е много шумно, агресивно, пътниците са били много ядосани, но всичко е било овладяно. 

- Разпознават ли ви на Орли, че сте от България?

- Нашата униформа явно прави впечатление на доста пътници. Спират ни, питат ни откъде сме. Всеки казва, че имаме много красиви униформи, дори френските колеги. Ние също се изненадахме. В Париж всички ходят с бойните, а тук жените си имаме бели ризи, вратовръзки, панталони с ръб, поли, можем да ходим и с токчета. Явно прави впечатление това и ни харесват. Всеки втори пътник ни спира. А когато ни видят българи, които кацат, много ни се радват. 

- Била ли сте в Париж досега?

- Не и никога не съм била на мисия от МВР извън България. Това е първата. 

- Успяхте ли с колегите си да видите Париж? 

- Разбира се. Това, което преживяваме тук този месец и опита, който трупаме, са безценни. Имам и една интересна ситуация месец преди да дойда в Париж. На летището хванах фалшива френска карта, много добра изработка, почти не можеше да се разпознае. Тук всички го коментираха и колегите ме поздравиха.