0

И зносът на поне двойно повече лекарства ще бъде забранен, като за целта се очаква да бъде върната старата формула за проследяване на липсващи медикаменти от позитивния лекарствен списък. Това съобщиха от здравното министерство пред „Телеграф“.

В момента в Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък (СЕСПА), присъстват едва 64 илача. Всички те са забранени за износ до утре, когато списъкът ще се актуализира. Броят на медикаментите, които са в недостиг обаче, в действителност е много по-голям. Причината за разминаването е именно във формулата, по която се определя кои лекарства да попаднат в Позитивния лекарствен списък.

Анализ

С настоящата формула лекарствен продукт се появява в списъка или излиза от него, когато при извършване на ежеседмичния анализ се установи, че наличните на територията на България количества от въпросния медикамент са по-малко от 65 на сто от необходимите за задоволяване на здравните потребности на населението за период от един месец. Изчислението се прави въз основа на средномесечното потребление на съответния лекарствен продукт за предходната половин година.

На този фон редица важни лекарства липсват в аптеките. Сред тях са дори такива за диабетици или онкоболни. От два месеца не могат да се намерят и някои сиропи за деца. Това обясни пред „Телеграф“ председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Според него липсата на скъпи лекарства се дължи най-вече на реекспорт, а при педиатричните - на производствен проблем. „В момента няма дори антибиотични сиропи, температуропонижаващи, както и някои сиропи за кашлица“, обясни Костов. Той уточни, че по аптеките липсват отново и пулмикорт, и вентолин. Това принуждава някои родители да пътуват до Одрин или да поръчват оттам, където са на по-ниски цени.

Сигнали

В същото време към Изпълнителната агенция по лекарствата са постъпили едва 87 сигнала за липса на лекарствени продукти на българския фармацевтичен пазар. Подобни сигнали има подадени и в онлайн секцията за въпроси и отговори на НЗОК. Там десетки пациенти алармират, че не могат да открият изписаните им медикаменти в аптечната мрежа. В някои случаи аптеките дори са записвали телефонните номера на хората, за да ги уведомят при наличност, но това така и не се е случило. Любопитното е, че на почти всички подобни запитвания от здравната каса отговорят, че не е постъпвала информация за прекъсване на доставките на конкретния лекарствен продукт. В много от случаите запитванията са за илачи, издадени по протокол на пациенти с рак на гърдата, диабет, епилепсия. По данни на фонда, получени от притежателите на разрешение за употреба обаче, нямало установени проблеми с доставката и продуктите следва да са налични на пазара в количество, достатъчно за обезпечаване на нуждите на българските пациенти. Заради това разминаване държавата в лицето на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) започва ударни проверки по складовете, за да инспектира наличните количества лекарствени продукти, съобщиха от МЗ пред „Телеграф“.

Спряха продажбата на 40 медикамента

За периода от началото на годината до момента с прекратени разрешения за употреба са 233 лекарствени продукта, което е сравнимо с предходни години, отчитат от ИАЛ. Други 40 медикамента пък са с постоянно преустановяване на продажбите. До месец октомври са подадени уведомления за временно преустановяване на продажбите на 269 илача, като от тях съгласно подадената информация 84 продукта все още не са налични.

89 са лекарствата, които са прекъснали продажбата в резултат на непредвидени обстоятелства, като например производствени проблеми. От тях 49 продукта все още не са на българския пазар.