0

Д ържавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и руския външен министър Сергей Лавров проведоха среща в Женева. Двамата разговаряха час и половина. Преди преговорите, които предвиждаха обсъждане на поисканите от Русия гаранции за сигурност, и двете страни заявиха, че не очакват пробив.

Срещата се смяташе за ключова в опит да се успокои кризата около Украйна.

САЩ не очакват изглаждане на различията с Русия за Украйна по време на днешните разговори в Женева, но се надяват да изпробват, дали дипломацията остава осъществим вариант, заяви при пристигането си за срещата Блинкън, цитиран от Ройтерс.

"Моментът е решаващ. Вие сте прави: Не очакваме да изгладим различията си днес тук", каза американският държавен секретар във встъпителните си слова на срещата с Лавров.

"Надявам се и очаквам обаче, че ще можем да изпробваме дали пътят на дипломацията, на диалога остава отворен. Решени сме да вървим по този път за изглаждане на различията си по мирен начин и се надявам днес да изпробвам, дали подобен подход ще проработи", допълни Блинкън.

След срещата Лавров заяви, че отново е чул аргументи относно свободата в избора на съюзници и допълни, че срещата днес е била междинна. Блинкън е обещал другата седмица да предостави писмен отговор на предложенията по сигурността. Относно заплахите за Украйна Лавров заяви, че е голям въпрос кой кого заплашва и в какво могат да прераснат тези заплахи и повтори, че Русия няма намерение да напада Украйна. Според руския външен министър САЩ се опитват да концентрират всичко върху Украйна, но му се е сторило, че в края на срещата е постигнато разбиране, че целта е да се концентрират усилията върху същността на предложенията на Русия. Темата относно разполагането на руски оръжия в Куба и Венецуела не е засягана. След като Москва получи отговорите на САЩ по въпросите на сигурността, ще има нов контакт на ниво външни министри. Лавров смята, че отговорът на САЩ трябва да бъде обявен публично и той щял да помоли за това Блинкън. Той също така е призовал американския държавен секретар да окаже влияние на Киев да започне да спазва Минските споразумения. Тъжно е когато възрастни хора се мерят кой е по-голям, а не мислят как да направят света по-сигурен, каза още Лавров.

На свой ред Антъни Блинкън определи днешната среща като „не преговори, а откровена размяна идеи“ и заяви, че Вашингтон държи на „единен, бърз и твърд отговор“, ако Москва извърши агресия срещу Украйна. Двете страни са привърженици на дипломацията и диалога за разрешаване на разногласията. Американският държавен секретар повтори, че не е очаквал САЩ и Русия да разрешат противоречията си по време на срещата, но се надява да бъде запазен пътят на дипломацията. Той е предупредил Лавров, че всяко пресичане на украинската граница от страна на руски войски ще се смята за агресия срещу Украйна, на което ще последва отговор. САЩ и съюзниците им са готови да работят над разрешаването на загрижеността на Русия в сферата на сигурността, каза Блинкън и допълни, че е споделил с Лавров редица идеи относно сигурността, като САЩ настояват на взаимност. Русия е изправена пред избор – преговори или конфликт, САЩ са готови за двата варианта. Ако Русия иска да убеди света, че няма агресивни планове, струва си като за начало да оттегли войските си от границата с Украйна.

Блинкън заяви, че ще инфомира и ще проведе консултации с президента на САЩ Джо Байдън, конгреса и съюзниците и потвърди, че САЩ ще предоставят писмените си отговори на исканията на Русия другата седмица.

Блинкън повтори, че САЩ няма да отстъпят от фундаменталните си принципи, включително политиката на отворени врати на НАТО, но подчерта, че САЩ и Русия могат да работят над разрешаването на загрижеността на двете страни в редица сфери, включително контрола над въоръженията.