Р уснаците се намърдват със своя военноморска база в Африка.
Това ще е първата такава база за Москва в района на Червено море.
Вашингтон и Пекин вече имат бази в региона - в Джибути, засилвайки своето стратегическо присъствие в региона.
Планът на Русия да създаде първата си военноморска база в Африка ще бъде осъществен, потвърди министърът на външните работи на Судан след години на забавяне поради военноморския порт в Червено море.
Обявлението беше направено по време на посещение на външния министър Али Юсеф Ахмед ал-Шариф в Москва, където той се срещна със своя руски колега Сергей Лавров.
#Russia seals naval base deal with #Sudan as #VladimirPutin seeks wider influence in #Africa pic.twitter.com/hDLHAED5OB
— The Times Of India (@timesofindia) February 13, 2025
След срещата, Шариф заяви, че двете страни са в „пълно съгласие“ относно създаването на руска база и че „няма пречки“, предаде The Guardian, цитиран от NOVA.
Червено море е едно от най-стратегически важните морета в света, свързващо Суецкия канал с Индийския океан.
Около 12% от глобалната търговия преминава през него.
#BREAKING #RUSSIA #SUDAN #RUSIA
— LW World News 🌍 (@LoveWorld_Peopl) February 12, 2025
Meanwhile Russia is advancing in Africa 🤔
🔴 📹SUDAN AND RUSSIA AGREED ON INSTALLATION OF A RUSSIAN NAVAL BASE AT PORT SUDAN
Russia's Naval Base offers a strategic foothold along the Red Sea, gaining access to the Indian Ocean and enhancing… pic.twitter.com/wPC2vbVFkN
Судан за първи път предложи идеята да позволи на Русия да изградят военноморска база по своето крайбрежие през 2017 г. по време на посещение на тогавашния президент Омир ал-Башир в Сочи, който беше свален през 2019 г. с преврат. Споразумение беше подписано през 2020 г., което съобщава, че Русия ще може да поддържа до четири военни кораба, включително ядрени, в Судан за период от 25 години.
По това време проектоспоразумението уточняваше, че базите ще бъдат с логистична цел и ще са „отбранителни и не насочени срещу други страни“.
Russia and Sudan reached an agreement on Moscow establishing a naval base on the Red Sea nation’s coast, Tass said, citing the North African country’s foreign minister. pic.twitter.com/4jUOWS86ti
— African News feed. (@africansinnews) February 13, 2025
След срещата с Лавров, Шариф заяви, че не е необходимо ново споразумение, тъй като „споразумението вече е подписано [през 2020 г.] и няма разногласия“, като добави, че то трябва само да бъде ратифицирано от двете страни.
Военните и цивилните лидери на Судан забавиха напредъка по сделката заради продължаващи различия по условията й. Гражданската война, започнала през април 2023 г. между армията и паравоенните Силите за бърка подкрепа, допълнително усложни отношенията между Русия и Судан, тъй като групата „Вагнер“ подкрепи RSF, а Кремъл изглеждаше, че подкрепя армията на Судан.
„Русия играеше на двете страни“, заяви Самуел Рамани, сътрудник в изследователския институт Royal United Services Institute и автор на книга за ангажиментите на Москва с Африка. След смъртта на Евгений Пригожин, лидер на групата „Вагнер“, Кремъл постепенно задълбочи отношенията със суданската армия, добави Рамани.
През април миналата година заместник-министърът на външните работи на Русия, Михаил Богданов, посети Судан и обеща „неограничена“ подкрепа за армията на страната. Русия също така подкрепи Судан в Съвета за сигурност на ООН, където наложи вето на резолюция, призоваваща за прекратяване на огъня, което британският външен министър Дейвид Ламми нарече позор.
Армията на Судан спечели поредица от битки срещу RSF през последните месеци и все повече е уверена в решителната победа срещу паравоенната група, чиито лидери САЩ обвиняват в геноцид. През януари САЩ наложиха санкции на лидера на армията на Судан, Абдел Фатах ал-Бурхан, за „избиране на война вместо на добросъвестни преговори“.
Хуманитарни организации заявяват, че Судан е сцена на най-лошата хуманитарна криза в света, с най-голямото вътрешно разселване на население и опасения, че глад е избухнал в части от страната.
Това обявление идва няколко седмици след като съюзникът на Москва в Близкия изток, Башар ал-Асад, беше свален в резултат на въоръжено въстание в Сирия, поставяйки под въпрос бъдещето на руската военноморска база в Тартус, разположена в източното Средиземно море.