„Много хора ме питат: “Отче Мойсее, как да повиша своята мъжественост до невероятно ниво?“.
Във видеото в YouTube свещеникът се застъпва за зряла, войнствена мъжественост.
Тесните дънки, кръстосаните крака, изгладените дрехи, корекцията на веждите и дори супата в обедното меню са някои от нещата, които той осмива като твърде женствени.
Роден и израснал в протестантско семейство, отец Моисей, баща на пет деца, някога е работил като покривач, а сега служи като свещеник в Руската православна църква в чужбина (РПЦЗ) в Джорджтаун, Тексас. РПЦЗ е самоуправляваща се църква в рамките на Московската патриаршия на Руската православна църква със седалище в Ню Йорк.
Енориите на РПЦЗ работят в много страни по света. Напоследък броят на енориашите на РПЦЗ в някои американски щати бързо нараства, главно поради преминаването на вярващи от други деноминации, се казва в анализ на Би Би Си.
През последните шест месеца отец Моисей е подготвил за кръщение 75 нови последователи на православието в своята църква, която се намира близо до град Остин.
„Когато аз и съпругата ми се кръстихме преди 20 години, нарекохме православието най-добре пазената тайна, защото хората просто не знаеха какво е то“, казва той.
„Но през последната година и половина паството ни се утрои“, добавя свещеникът.
По време на неделната литургия в църквата, в която служи отец Моисей, бях поразен от броя на мъжете - на възраст между 20 и 40 години - които се молеха и кръщаваха в църквата, и от това как тази религия - с традиции, датиращи от четвърти век след Христа - привлича млади мъже, които се чувстват дезориентирани от живота в съвременна Америка.
Програмистът Теодор ми разказа, че има мечтаната работа и жена, която обожава, но се чувства празен отвътре, сякаш в сърцето му има дупка. Той смята, че обществото е „много жестоко“ към мъжете и постоянно им казва, че грешат. Той се оплаква, че мъжете са критикувани за това, че искат да бъдат хората, които изкарват парите и се грижат за съпруги домакини.
„В наши дни ни казват, че това е много токсична връзка. Не би трябвало да е така“, казва Теодор.
Почти всички новопокръстени, с които разговарях, са избрали да обучават децата си вкъщи, отчасти защото вярват, че жените трябва да дават приоритет на семейството пред кариерата.
Отец Джон (Джон Уайтфорд), протойерей на РПЦЗ от Спринг, който се намира близо до Хюстън, казва, че домашното обучение осигурява религиозно образование и е „начин да защитите децата си“, като същевременно помага да се избегнат всякакви разговори за „транссексуалност, 57 пол или нещо подобно“.
В сравнение с милионите вярващи в американските евангелски мегацъркви броят на православните християни в САЩ е малък - само около един процент от населението. Това включва православието, практикувано в Русия, Украйна, Източна Европа и Гърция, както и източното християнство - както в Близкия изток, така и в африканските страни.
РПЦЗ, основана от свещеници, избягали от Русия по време на революцията от 1917 г., се смята от мнозина за най-консервативната православна юрисдикция в САЩ. Въпреки това тази малка религиозна общност е много активна и това, което се развива в нея, отразява по-големите политически промени, наблюдавани в САЩ, особено след резкия завой на Доналд Тръмп към Москва.
Реалният ръст на новопокръстените е труден за измерване, но по данни на изследователския център „Пю“ 64% от православните християни в САЩ са мъже, в сравнение с 46% през 2007 г.
Малко проучване, което се основава на анкета сред 773 новопокръстени, също потвърждава изводите на изследователите от „Пю“. Мнозинството от новопокръстените са мъже и много от тях казват, че пандемията ги е подтикнала да потърсят нова вяра. Проучването е проведено от Православната църква в Америка (ПЦA), която е основана от руски монаси в Аляска в края на XVIII в. и понастоящем има повече от 700 енории, мисии, общности, манастири и други институции в САЩ, Канада и Мексико, чиито енориаши се смятат за последователи на руското православие.
Професор Скот Кенуърти, който изучава историята и философията на православното християнство, особено в съвременна Русия, казва, че енорията на ПЦА в Синсинати, на която той е енориаш, буквално се „пръска по шевовете“.
Той ходи в една и съща църква от 24 години и казва, че преди карантината по време на пандемията COVID-19 броят на енориашите е останал стабилен. От началото на пандемията има постоянен поток от нови търсещи и подготвящи се за кръщение хора, които в църквата се наричат „оповестени“.
„Това явление не е само в моята енория или в няколко други църкви в Тексас. Определено е нещо по-мащабно“, казва професор Кенуърти.
Цифровото пространство играе ключова роля за появата на тази вълна от конвертиращи се. Отец Мойсей има много последователи в социалните медии. Когато споделя снимка на положителния тест за бременност на съпругата си в Инстаграм, съобщавайки за предстоящата поява на шесто дете в семейството, постът събира 6000 харесвания.
Има още десетки подкастове и видеоклипове, публикувани от други православни свещеници, и армия от вярващи, повечето от които са мъже.
Отец Мойсей казва на енориашите си, че има два начина да служиш на Бога - да бъдеш монах (монахиня) или да се ожениш. Тези, които избират втория начин, не трябва да прибягват до контрацепция; тяхната цел е да имат колкото се може повече деца.
„Покажете ми един светец в историята на Църквата, който някога е благословил какъвто и да е вид контрол на раждаемостта“, казва отец Моисей. Що се отнася до мастурбацията - или това, което Църквата нарича онанизъм - свещеникът осъжда като „жалко и немъжко“ поведение.
Отец Мойсей казва, че православието „не е мъжко“ изповедание, а „просто нормално“, докато „на Запад всичко е станало много женско“. Според него някои протестантски църкви се грижат предимно за нуждите на жените.
„Не искам да ходя на богослужение, което прилича на концерт на Тейлър Суифт. Ако погледнете езика на „музика за поклонение“, ще видите, че тя е изпълнена с емоции - не е за мъже“, казва отец Моисей.
Елиса Билетич Дейвис, бивша протестантка, сега принадлежи към Гръцката православна църква в Остин. Тя е учителка в неделно училище и води собствен подкаст. Тя казва, че много новопокръстени принадлежат към „антипрогресивната тълпа“ и понякога имат странни представи за новата си вяра - особено тези, които принадлежат към Руската православна църква.
„Те представят [православието] като войнствена, сурова, строго дисциплинирана, мъжка, авторитарна религия. Това е малко смешно. Все едно американските пуритани и тяхната лудост са се появили отново“, казва Елиса.
Бък Джонсън е работил като пожарникар в продължение на 25 години, а сега е автор и водещ на подкаста Counterflow.
Казва, че отначало се е страхувал да влезе в местната руска православна църква, защото „изглежда различно, целият е татуиран“. Но, както ми разказа, бил посрещнат с отворени обятия. Впечатлен е също така, че храмът е останал отворен по време на карантината заради COVID-19.
Седнал на дивана пред два огромни телевизионни екрана в дома си в Локхарт, Тексас, той ми разказва, че новата му вяра променя начина, по който вижда света.
„Обезпокоен съм от негативното отношение на американците към Русия“, отбелязва Бък. Той ми казва, че най-популярните медии, медиите от „стария стил“, представят изкривена картина на руското нахлуване в Украйна.
„Мисля, че тук, в Америка, има едно поколение бумъри, което е преживяло Студената война. И наистина не разбирам защо те казват, че Русия е лоша“, казва Бък.
Главата на Руската православна църква, Московският и на цяла Русия патриарх Кирил, последователно подкрепя нахлуването в Украйна, наричайки го „свещена война“ и изразявайки малко съчувствие към жертвите му.
Когато питам архиерейския отец Джон (Джон Уайтфорд) за главата на Руската православна църква, когото мнозина смятат за отговорен за започването на войната, той ме уверява, че думите на патриарха са изопачени.
Изображенията и снимките на Путин, който цитира Библията, държи свещи по време на службите в московския храм „Христос Спасител“, съблича се по бельо, за да се потопи в ледена вода по случай Богоявление, изглежда са засегнали някакви струни в душите на американците. Някои от тях - в Америка и другаде - виждат в Русия последната крепост на истинското християнство.
Преди почти десетилетие друг православен новопокръстен от Тексас, който става свещеник, отец Йосиф (Джоузеф Глийсън), се премества от Америка в село Борисоглебски в Ярославска област със съпругата си и осемте си деца.
„В Русия няма хомосексуални бракове, няма граждански съюзи, тук можеш да обучаваш децата си вкъщи и, разбира се, ми харесва хилядолетната история на православното християнство тук“, казва той в интервю за руската телевизия.
Този тексасец с тънка брада е в челните редици на призива на руските власти към американците с „традиционни ценности“ да се преместят в Русия. През август миналата година руският президент Владимир Путин нареди ускорено издаване на визи за тези, които бягат от „западния либерализъм“.
Обратно в Тексас Бък ми каза, че той и други новопокръстени са изоставили непосредствените удоволствия и американския култ към консуматорството.
„Ние мислим за нещата в дългосрочен план. Като традицията, любовта към семейството, любовта към общността, любовта към съседите“, казва Бък.
„Мисля, че тази ортодоксалност работи добре за нас - особено в Тексас“, заключава той.
*Източник: БГНЕС