0

Т айван и Китай трябва да разговарят помежду си, за да постигнат мир предвид "многократните промени" в международната ситуация. За това настоя тайванският президент Лай Чинг-те, цитиран от "Ройтерс". Той призова за диалог вместо конфронтация.

Лай, когото Китай заклеймява като "сепаратист", многократно е призовавал за преговори с Пекин, който засили своя военен и политически натиск срещу демократично управлявания остров, който счита за своя територия.

Както Китай, така и Тайван обаче са изправени пред натиск от новата администрация на президента на САЩ Доналд Тръмп, който наложи мита на Китай и заплаши да въведе подобни мерки и срещу вносни полупроводници - сектор, в който доминира Тайван.

Пред членове на тайванската бизнес общност, които са инвестирали в Китай, Лай изтъкна, че общите врагове на Тайван и Китай са природните бедствия и тяхната обща цел е благосъстоянието на хората от двете страни на Тайванския проток.

"Затова трябва, особено във време на многократни промени в международната ситуация, да имаме добър диалог и обмен между двете страни, за да постигнем целта за мир", настоя той.

Тайван силно приветства преговорите с Китай на основата на равенство без предварителни условия и диалогът трябва да замени конфронтацията, но бъдещето на Тайван може да бъде решено само от неговия народ, добави Лай.

Китай твърди, че Тайван трябва да приеме, че двете страни са част от "единен Китай" - нещо, което Лай и неговото правителство отказаха да направят.

Лай заяви, че не може да има илюзии относно мира и отбеляза, че Тайван трябва да се стреми към мир чрез сила чрез укрепване на отбраната си и да стои рамо до рамо с други демокрации.

"Само със суверенитет има страна. Само с Тайван има Република Китай", добави той, имайки предвид официалното име на острова.

Победеното правителство на Китайската република избяга в Тайван през 1949 г., след като загуби гражданска война с комунистическите сили на Мао Дзъдун, които създадоха Китайската народна република в Пекин.