0

П ремиерът Кирил Петков разговаря с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Двустранната среща беше в Анталия, където се провежда второто издание на Международния дипломатически форум.

Акцентите в разговора са били добросъседските отношения между България и Турция, както и желанието за по-активно сътрудничество в енергийния сектор, в сферата на икономиката, инфраструктурата и отбраната. Кирил Петков и Реджеп Тайип Ердоган отбелязаха напредъка и добрата работа по време на двустранните срещи на министрите на транспорта и предприетото за облекчаване на трафика на ГКПП-тата.

Те обсъдиха възможностите за подобряване на транспортната свързаност и изграждането и подобряването на пътните връзки, включително между Пловдив и Истанбул. Турският президент поздрави българския премиер за волята на правителството да пребори корупцията и да реформира съдебната система. Двамата се съгласиха, че тези политики ще привлекат и повече инвеститори.

Петков приветства Ердоган за лидерската му роля в дипломатическите разговори между Украйна и Русия.

По-рано премиерът Кирил Петков участва във втория ден на Световния дипломатически Форум. В рамките на панела лидерите обсъдиха темата за промяната. Премиерът подчерта, че условието да направиш промяна в обществото и в политиката е това да си независим.

Междувременно македонският министър на външните работи Буяр Османи съобщи, че е провел среща с българския премиер Кирил Петков по време на Дипломатическия форум в Анталия.

Според Османи двамата са постигнали съгласие, че "пряката комуникация на политическо и експертно ниво е ефективен метод и той ще продължи да се използва в контекста на задълбочаване на отношенията и вдигането на нивото на политическия диалог", предаде БГНЕС.

Двамата са изразили "удовлетвореността си от динамизирането на двустранното сътрудничество чрез дейността на работните групи, както и от предложенията, произлизащи от работата им". Дискутирани са предложения за напредък и сътрудничество в повечето области.

"Политическата воля и духът на искреност и откритост, които преобладават в срещите досега, са истинската посока и се очаква те да доведат до взаимно приемливи решения по въпросите, които се в интерес и на двете държави", съобщи още Османи и подчерта, че основната тема в началото на разговора е била войната в Украйна и как тя се отразява върху сигурността на Западните Балкани и в Европа.

Според Османи "евроинтеграцията вече се е превърнала във въпрос на сигурността и само положителната стъпка в тази посока ще допринесе за общата сигурност и сигурността на целия европейски континент".