Л ичният пиар на примата на родната естрада Лили Иванова - Николай Недеков, се оказа един от потърпевшите на забавените плащания на Министерството на културата. Това обяви той в социалните мрежи, като се обърна към културното ни министерство с призив, че вече 76-и ден Министерството на културата не разплаща изработените пари на организаторите на културни събития.
АКО ИМ РЕЗНАТ 90 МЛН. ЛВ. В БЮДЖЕТ 2025: Артистите готови за бунт на жълтите павета!
ДРАМА: Страшна криза в БГ театрите!
ОТ ПОСТОЯННИ АТАКИ: Тео Ушев брани министъра на културата
Данък
Пред „Телеграф“ Недеков обясни, че от това са потърпевши не само организатори на културни събития, но и много хотели, транспортни фирми и др. “Все хора в частния сектор, които не си получават сумите по фактурите 76 дни!
Естествено, ние всички внасяме осигуровки, плащаме данъци, заплати на служители, наеми на офиси, ток, вода... И оцеляваме. И естествено служителите на министерството получават заплати регулярно, въпреки че не ни заплащат вече 76 дни, оставиха ни без средства преди Коледа и Нова година и продължават да не плащат“, казва импресариото.
.
Ток
„Смея да твърдя, че държавата е най-нелоялната конкуренция на частния бизнес в сферата на културата и ние никога няма да имаме силен частен и независим сектор, докато има такова министерство, управлявано по този начин от такива хора!”, коментира още Недеков.
Пред „Телеграф“ той разясни, че в момента пред изпитание да затворят са редица театри заради неплатен ток.
Николай Недеков с Лили Иванова на последния й концерт в Арената
Представления с пътуващи спектакли ще останат на трупчета заради задължения към хотели.
“Пред изпитание са и всички артисти на хонорари, които също не са получавали плащания“, обясни той. Недеков не успя да уточни каква е точната сума, която очаква да получи, но добави, че всички неизвършени плащания на министерството възлизат на около 15 милиона лв.
Сатирата и Младежкият надвишили субсидията
Министерството на културата предостави списък на държавните културни институти в сценичните изкуства, които към 30.11.2024 г. са надвишили полагащата им се по закон субсидия в размер на 120 на сто от прогнозния бюджет и не са имали право на повече финансиране според ЗЗРК.
Сред тях са Сатирата, Младежкият театър, 199, „Сфумато“, „Българска армия“, театрите в Бургас, Враца, Габрово, Добрич и други. За отличници са посочени Народният и театрите в Благоевград, Русе и Сливен.
Младежкият театър
Усвоените бюджетни средства за 2024 г. от държавните културни институти в областта на сценичните изкуства са увеличени с 28% спрямо 2023 г. и са с 64 млн. лв. повече от заложените в закона за бюджета.
Мариана Маринова