0

 

Животновъдите могат да кандидатстват от 25-и март до 15-и април 2020 г. за подпомагане по схемата инвестиции в доилната техника и минимандри, съобщиха от ДФ “Земеделие”.

 

Животновъдите могат да кандидатстват от 25-и март до 15-и април 2020 г. за подпомагане по схемата инвестиции в доилната техника и минимандри, съобщиха от ДФ “Земеделие”.


Целта на държавната помощ за “Инвестиции за закупуване на съоръжения за добив и съхранение на сурово мляко и съоръжения за изхранване на новородени животни с мляко” е да стимулира земеделските стопани да направят инвестиции за подобряване на общата производителност и устойчивост на стопанствата си. По-специално – да намалят производствените разходи. Документи ще се приемат в областните дирекции на ДФЗ по места.
Субсидия
По схемата се възстановяват до 50% от извършените разходи за инвестиции, като максималният размер на помощта е не повече от 25 хил. лева. Подпомагането се предоставя под формата на субсидия за покриване на част от разходите за реализация на инвестиции в стационарни и мобилни доилни съоръжения, оборудване за съхранение на мляко и съоръжения за изкуствено изхранване на новородени животни с мляко.


Кандидати
Кандидати могат да бъдат земеделски стопани, регистрирани по реда на Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за период от най-малко 3 (три) години назад, считано от датата на кандидатстване, както и организации и групи производители, признати със заповед на министъра на земеделието, храните и горите. Бюджетът на помощта за 2020 г. е 2 000 000 лв. Средствата ще се разпределят до изчерпване по реда на кандидатстване. В бюджета на помощта се включват и поетите ангажименти по сключени договори за 2019 г., които предстои да бъдат изплатени през 2020 г.
Максималният размер на помощта е до 60 000 лв.

1,45 млн. лева са парите за минимандри

Утвърденият бюджет по схемата за 2020 г. от УС на ДФ „Земеделие” е 1 452 500 лв. С тях ще бъдат финансирани поетите ангажименти по сключени договори от 2019 г. в размер на близо 720 хил. лева, както и одобрените проекти от предстоящия нов прием за 2020 г. по схемата за държавна помощ.
Кандидати могат да бъдат земеделски стопани, регистрирани по реда на Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. за период от най-малко 3 (три) години назад, считано от датата на кандидатстване, както и организации и групи производители, признати със заповед на министъра на земеделието, храните и горите. Фермерите трябва да са регистрирани и съгласно Наредба № 26 за специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход.