С лед дълга съдебна битка, продължила повече от две години, фермерката Ана Петрова от Болярово осъди агенцията по храните и си отдъхна.
След дълга съдебна битка, продължила повече от две години, фермерката Ана Петрова от Болярово осъди агенцията по храните и си отдъхна.
Стадото й няма да бъде евтаназирано, а заличената й ферма вече е с възстановена регистрация. Последното решение на Върховния административен съд (ВАС), което излезе миналия месец, е окончателно и не подлежи на обжалване. Висшите магистрати казаха тежката си дума: "Заповедта на Областната дирекция на БАБХ в Ямбол е незаконосъобразна".
Отворен финал
За Ана обаче случаят "Чума в Болярово" все още не е приключил. Тя се стяга за нови съдебни битки срещу агенцията. Решила е да търси обезщетение за имуществени и неимуществени вреди, както и за пропуснати ползи. "Не мога да затворя тази страница и да простя. Ще ги съдя докрай за всичко, което ми причиниха. И не само заради себе си, а и заради всички мои колеги, които пострадаха от това незаконно избиване на животни. Надявам се, че след като приключа с всички съдебни битки, властимащите ще си вземат поука и ще спрат с тази порочна практика да избиват животните в Странджа през две-три години.
Съдът
Щастлива съм, че доказахме в съда, че животните ми не са били болни, но борбата продължава и няма да спра да си търся правата. Семейството ми преживя истински кошмар. Цели две години ни малтретираха, изкараха ме най-големия престъпник. Ще търся всичко, което съм пропуснала като ползи и морални щети - субсидиите, които ми бяха спрени, стреса, който нанесоха на мен и семейството ми", казва фермерката.
Пълна ферма
Днес фермата на Ана Петрова е пълна, а всичките й животни са живи и здрави. Още през първата година след заличаването на фермата й и поставянето й под карантина овцете се заплодили и родили точно 100 агънца. Тази пролет стадото отново се разплодило. В момента фермата на 43-годишната Ана е пълна и в нея има над 300 овце. За тях вече няма опасност, че ще бъдат избити, ликува фермерката. После връща лентата назад и очите й се пълнят със сълзи.
Ступор
"Две години нямах право да продавам нито животни от стадото, нито можех да продавам мляко. Беше ми забранено. В началото бях в ступор, изпълнявах всичко стриктно и не знаех кой път да хвана, чудех се как ще се изхранваме и семейството, и животните. В един момент ми падна пердето и няма да скрия, че започнах да продавам и мляко, и агънца. Иначе щеше да измрем от глад. Дори веднъж ветеринарният лекар видял, че мъжът ми е извел стадото на паша, а и това ни беше забранено, и го питал защо ги пускаме. Казал му: "Аз сега какво да кажа на началниците?", а съпругът ми му отговорил: "Ами каквото си видял, това и ще им кажеш. Ето, пускаме ги на паша", спомня си Ана.
Благодарност
Тя не пропуска да благодари на всички хора и на колегите си, които бяха до нея през изминалите две години и й помагаха с каквото могат. "Ако не бяха тези хора, аз нямаше да оцелея, нито щях да успея да запазя стадото си. Животните щяха да измрат от глад. Благодарна съм на всички, които ми даряваха храна за овцете. И на хората, които идваха чак от другия край на България само и само да купуват от мен, за да ме подкрепят финансово.
Ушни марки
С последното решение на ВАС регистрацията на фермата е възстановена окончателно. "След като вече имаме съдебното решение, сега трябва от БАБХ да изпратят на място служители, които да сложат ушни марки на новородените животни. Ние държим да се вземат повторни кръвни проби, за да докажем, че стадото не е било заразявано никога", коментира адвокат Николина Чакърова, която заедно с адв. Владимир Шейтанов водиха безвъзмездно делата на Ана.
Напористите юристи доказаха в съдебната зала, че не е имало чума в Болярово и че ветеринарите са действали незаконно. „ВАС постанови, че заповедта на Областна дирекция на БАБХ - Ямбол е незаконосъобразна, защото е издадена на основание друга заповед на изпълнителния директор на БАБХ Дамян Илиев. Ние смятаме, че именно тази заповед на Дамян Илиев е нищожна, защото е издадена, без да има заповед на министъра на земеделието, която задължително пък трябва да бъде съгласувана с министъра на вътрешните работи. В случая действат в условията на обвързана компетентност.
Заповед
Заповед на земеделския министър така и не бе представена по това дело, защото не съществува. Затова сега сме поискали от съда да допълни решението си и да прогласи тази заповед на Дамян Илиев за нищожна. И ако съдът уважи това ни искане, ще означава, че всички животни в региона са били избити незаконно", коментира сложния казус адв. Чакърова. Тя коментира и фактите по делото, които са установили, че взетите кръвни проби са били изследвани в лабораторията на БАБХ, която обаче не е била акредитирана да извършва такива изследвания, нито е имала маркети и китове да го направи.
Фалшиви доказателства
В съдебната зала адвокатите на Ана Петрова са представили и доказателства, че двете кръвни проби, които според ветеринарните власти са били положителни, всъщност са от кози и с ушни марки, които изобщо не са от стадото в Болярово.
"Ние продължаваме да водим съдебни дела, но аз искам да обърна внимание на един не толкова правен въпрос и да благодаря на всички хора, които подкрепиха нас и Ана. Ако не бяха всички тези хора, които пазеха стадото две години като опълченци, които доставяха безплатно фураж и зърно, за да оцелеят животните, ако не бяха хората, които събираха данни от Европа, които установиха фалшифицирани данни, че уж животните са избити, нямаше да спечелим тази битка.
Изолиран
Крайно време е прокуратурата да вземе отношение по сигнала ни, който е подаден още през 2018 година. Надявам се всички тези незаконни действия да бъдат разкрити и виновните да понесат своята отговорност. Защото ние доказахме, че щам за чума по дребни преживни животни не е изолиран", коментира още адв. Николина Чакърова.
Монитор