Т уршиите си остават традиционен и ценен източник на незаменими вещества, които не бива да пренебрегваме. За да консумираме спокойно това богатство и с чиста съвест да предлагаме от него и на децата си, е добре да подберем качествени плодове и зеленчуци, свежи, чисти и проверени за остатъци от пестициди.
При подготовката, било то на зимнината или на свежата салата, е важно да се погрижим за отстраняването на остатъците от пестициди. Първият начин е като изплакнем плодовете и зеленчуците под течаща топла вода за една минута или повече – това ще помогне за премахване на остатъците по повърхността на плодовете или зеленчуците. Имайте предвид, че този метод може да не отстрани всички пестициди. Проучванията показват, че изплакването на доматите с вода намалява остатъците от пестицида хлорпирифос с 41%, но от друга страна изплакването на аспержите премахва само 24% от химикала. Изплакването на зелето с топла вода пък премахва 93% от карбофурана – друг често срещан пестицид.
Изрязване
Друг начин за намаляване на употребата на пестициди е да изрежете или откъснете кожата и листата на плодовете и зеленчуците. Разбира се, въпреки че това не е решение за всички видове продукти, можете все пак да използвате метода за ябълки, круши, картофи и др.
Проучванията също показват, че остатъците от пестициди се намаляват с 18-71% след варене, 36-100% след бланширане и 25-60% след пържене. Това означава, че готвенето на зеленчуци предпазва от поглъщането на твърде големи количества остатъци от пестициди.
Съвети
Ето още няколко съвета към домакинствата, които следят безкомпромисно за качеството на продуктите, които слагат на трапезата:
- Освен щателното измиване е добре да оставяме плодовете и зеленчуците накиснати в съд с 10% разтвор на сол и вода за 20 минути.
- Добра идея е също така да смесим оцет и вода в съотношение 1:4. С този разтвор пръскаме плодовете и зеленчуците и редуцираме следите от някои разпространени пестициди.
- Содата за хляб е чудодейна съставка в натуралните почистващи препарати – безопасна и ефективна. Така тя се явява отлично решение и за почистване на хранителни продукти. Някои проучвания показват, че содата може да премахне от 66,7% до 98,9% от пестицидите в храните.
Важно е да имаме предвид, че по данни от 2023 г. остатъците от пестициди са най-често съобщаваната категория за опасност при храните според Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи RASFF към Европейската комисия – въпреки отчетения спад от 24% в сравнение с 2021 г. и от 5,5% в сравнение с 2022 г. Без изненада най-често съобщаваната продуктова категория в това отношение са плодовете и зеленчуците. В този смисъл е особено важно да пазаруваме само от места, където контролът над плодовете и зеленчуците е строг и надежден.
Изисквания
В магазините на Lidl например действат вътрешни изисквания, които са реално три пъти по-строги от нормативните по отношение на максимално допустимите остатъци от пестициди. За целта плодовете и зеленчуците се проверяват за над 700 вида остатъци от пестициди. За да гарантира, че плодовете и зеленчуците, които предлага, са отгледани отговорно, смарт ритейлърът си партнира само със земеделски производители, сертифицирани по GlobalG.A.P. – международен стандарт за добри земеделски практики.
Рецепта с карфиол и корнишони
След като сме подбрали качествени зеленчуци и плодове, идва ред на добрата рецепта, а какво по-хубаво от една домашната туршия, която е добър заместител на свежата салата през студените месеци.
Необходими продукти:
- 400 г корнишони
- 300 г карфиол
- 300 г морков
- 20-30 зърна бахар
- 10 семена карамфил
- 50 г черен пипер на зърна
- 3 глави чесън, обелен на скилидки
- 1 връзка копър
- 2 л ябълков оцет
- 200 г сол
- 10 дафинови листа
Начин на приготвяне:
Започваме със саламурата за туршията. В дълбок съд наливаме равни количества оцет и вода, добавяме солта, карамфила, черния пипер и дафиновия лист. Разбъркваме и изчакваме саламурата да заври. Засичаме 5 минути след завирането, след което отместваме от котлона. Това количество саламура е подходящо за приготвянето на 4-5 еднолитрови буркана.
Приготвяме бурканите, като нарязваме морковите и карфиола на тънки филийки и редим зеленчуците в тях. Добавяме няколко зърна бахар и черен пипер.
Друг вариант е да направим традиционната за българската трапеза туршия от краставички. За тази цел ги нареждаме изправени в буркана и добавяме малко копър и чесън. Накрая заливаме бурканите с топлата саламура и така имаме готова и прясна туршия, която трябва да се консумира в рамките на една седмица.